Ferma „Mokry Dwór”

Strona główna

Na wiosnę 2011r. rozpoczęliśmy towarową hodowlę ślimaka jadalnego. Zdecydowaliśmy się na gatunek ślimaka szarego Helix aspersa Maxima. Uczestniczyliśmy w kursie organizowanym przez fachowców w dziedzinie hodowli ślimaka, a następnie, zgodnie z otrzymanym instruktażem, przygotowaliśmy zaplecze produkcyjne. Zakupiliśmy stado mateczne w ilości 2800 sztuk i w lutym ruszyliśmy z hodowlą pełni optymizmu i zapału. Po pierwszym udanym sezonie produkcyjnym, rozszerzyliśmy hodowlę o gatunek ślimaka Helix aspersa Müller.

Obecnie dysponujemy pomieszczeniami, w których odbywa się wybudzanie, rozmnażanie oraz odchów podrostków, a także obszarem zielonym (tunel foliowy, park hodowlany), gdzie wypuszczamy ślimaki do dalszego wzrostu aż do zbioru. Ferma „Mokry Dwór” znajduje się pod Koninem, w woj. wielkopolskim. Dużą zaletą lokalizacji naszej Fermy jest jej usytuowanie z dala od miasta, w pięknej dolinie Warty, objętej formą ochrony przyrody „Natura 2000”. Świeże powietrze, swoista wilgotność na tych terenach sprzyja zdrowej i ekologicznej hodowli.

Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem własnych hodowli zapraszamy do kupowania naszych reproduktorów, a obecnych hodowców do śledzenia rozwoju naszej hodowli, wymiany doświadczeń i współpracy.

 

CHARAKTERYSTYKA HODOWANYCH GATUNKÓW

HELIX ASPERSA MAXIMA

321Ślimak hodowlany Helix Aspersa Maxima pochodzi z rodziny Helicidae. Znany jest jako Ślimak afrykański, duży szary, gros gris. Został sprowadzony do Francji z Afryki Północnej. Tempo jego wzrostu jest szybsze niż w przypadku ślimaka Helix aspersa muller oraz Helix Pomatia (winniczek), co wpływa na decyzję, który z tych gatunków hodować. Dodatkowym aspektem jest fakt, że winniczki są w Polsce pod ochrona i mogą być pozyskiwane ze środowiska naturalnego tylko przez jeden miesiąc w roku. Odmiana Helix Maxima potrzebuje jednego sezonu tj.od wiosny do jesieni, by uzyskać odpowiednią wielkość do celów towarowo-konsumpcyjnych… czytaj więcej

 

HELIX ASPERSA MŰLLER

2123Ślimak Helix aspersa Müller, znany jako mały szary, Petit-Gris, jest bardzo smaczny i nie wymaga obróbki wstępnej, gdyż spożywać go można w całości bez obcinania żołądka, gotując w muszelce. W odróżnieniu od ślimaka Helix Maxima, jest chętniej kupowany i osiąga wyższe ceny skupu. Ślimak tej odmiany charakteryzuje się również szybszym tempem wzrostu, gdyż dojrzałość płciową osiąga po 5-6 miesiącach. Choć dojrzewa szybciej, to jednak jest on mniejszy, gdyż waży zaledwie 6-15 gram i składa w przedziale 80–120 jaj… czytaj więcej