BLOG

Obrazek wyróżniający Budynek do hodowli ślimaka
B

10 lutego 2017 Budynek do hodowli ślimaka

Oto pytanie powtarzające się wielokrotnie w mailach, które dostajemy: Jaki budynek do hodowli ślimaka?

Drodzy hodowcy, budynek jak budynek, nie ma w nim nic nadzwyczajnego. W zasadzie nie ma znaczenia czy będzie to stare pomieszczenie gospodarcze czy nowo budowany obiekt. Każde pomieszczenie można przystosować, wykorzystać stare po gospodarcze, postawić nowe murowane, drewniane lub z innego materiału. Jeżeli owe pomieszczenia będą służyły tylko w okresie hodowli sezonowej, to jak najbardziej można wykorzystać nawet blaszak. Tu jest bez różnicy, ślimaki tego nie odczują, jeśli będą miały utrzymane odpowiednie warunki. Każde pomieszczenie nadaje się do hodowli ślimaka, o ile spełnia podstawowe wymogi w zakresie utrzymania temperatury, wilgotności i wentylacji.

Ale zacznijmy od początku

Po pierwsze, budynek do hodowli ślimaka powinien posiadać dobrą izolację.

Tu oczywiście nie chodzi o potrzeby ślimaka, ale nasze oszczędności. Reprodukcję rozpoczynamy w okresach zimowych, więc utrzymanie temperatury na poziomie 20 stopni będzie tańsze w budynku o dobrej izolacji. Na zdjęciu poniżej przykład dostosowania zwykłego budynku gospodarczego na potrzeby hodowli ślimaka. Ściany betonowe zostały obłożone styropianem. Dzięki temu stworzyliśmy bardzo dobrą izolację termiczną i zabezpieczyliśmy ściany przed wchłanianiem wilgoci. Tu ważna uwaga – styropian należy przykleić do ścian i połączyć płyta do płyty specjalną pianką, ale nie należy już go niczym „zarzucać”. Najlepiej pozostawić w surowej postaci jak na zdjęciu. Jeśli ktoś się uprze w jego zamaskowanie siatką i klejem, to niestety ponownie stworzy warstwę chłonąca wilgoć, a tego chcemy uniknąć.

 

 

Po drugie, pomieszczenie do reprodukcji ślimaków musi mieć odpływ w podłodze.

Podczas reprodukcji codziennie myjemy stoły ze ślimakami, a cały brud musi gdzieś odpłynąć. W zasadzie nie ma innej alternatywy, w budynku do hodowli ślimaka musi być kratka kanalizacyjna. Dobrze byłoby też zaimpregnować podłogę , aby ona również nie chłonęła wilgoci.

Po trzecie, pomieszczenie reprodukcyjne musimy wyposażyć w grzejniki, zamgławiacz, sztuczne oświetlenie i wentylację.

Dodatkowo, wszelkie okna należy zakryć czarną folią lub styropianem tak, żeby światło dzienne nie wpadało nam do środka.

 

Kiedy już dobrze odizolowaliśmy budynek do hodowli ślimaków, pozostaje nam wyposażyć go w niezbędne sprzęty, czyli:

  • stoły reprodukcyjne
  • regał otwarty na inkubatory
  • regał zamknięty tzw. porodówka
  • sterownik do hodowli ślimaków, osobiście polecam ten https://hodowla-slimakow.pl/pl/sterownik-do-hodowli-slimakow/
  • oświetlenie, najlepiej zwykłe jarzeniówki w obudowach hermetycznych
  • źródło ogrzewania, czyli grzejnik olejowy lub nagrzewnica
  • źródło nawilżania, czyli nawilżacz lub zamgławiacz
  • kratki wentylacyjne – jedna doprowadzająca świeże powietrze z  zewnątrz, a druga wyciągająca powietrze na zewnątrz

 

Znalezione obrazy dla zapytania pomieszczenie do reprodukcji ślimaków

Jeśli chodzi o wyposażenie, to tu naprawdę jest dowolność. Nikt nam nie narzuci, co i za ile musimy kupić. Mamy tylko zadbać o zachowanie odpowiednie warunków hodowlanych i sanitarnych.

Warto pamiętać, że nawet Ci duzi hodowcy zaczynali kiedyś od zera i nie mieli takich hal jak teraz mają, automatyki. Jeśli dobrze zorganizujemy „warsztat” pracy, to w każdym pomieszczeniu z sukcesem rozmnożymy ślimaki.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Czy ślimaki koniecznie podczas reprodukcji trzeba myć ciepłą woda czy może być to zimna woda prosto z kranu- Czy taka nie zaszkodzi ponieważ koszt podgrzewacza wody w budynku gospodarczym to nawet kilkaset złotych?

(23 lutego 2017)

anonim

    Lepsza jest woda delikatnie podgrzana. Lodowata kranówka nie zabije ślimaków, ale za mocno wybija je z rytmu. Po takim zmrożonym prysznicu mogą słabiej kopulować i nieść jaja.

    (3 marca 2017)

    admin

Witam mam kilka pytań. Jaka temeratura i wilgotności panuje w Państwa hali reprodukcji podczas nocy i dnia .? Jak dlugo trwa noc a ile dzień? A jakich godzinach mają Państwo noc a w jakich dzień? Przy takiej dużej reprodukcji jak wygląda codzienna obsługa stołów i jak długo zajmuje ? Używają Państwo probiotyk ? Dają marchewkę ? W dzień ile lux ów mają Państwo na hali czy może liczą to Panstwo na m 2 jak tak to ile łap jest potrzebnych ? Jaki skład ziemi stosoja Państwo do kubków lęgowych ?

(6 marca 2017)

Tomasz

    Podczas reprodukcji utrzymujemy następujące parametry:
    – dzień 16 godzin, temperatura 20C, wilgotność 70%,
    – noc 8 godzin, temperatura 18C, wilgotność 85%
    U nas codzienna obsługa stołów zajmuje średnio dwie godziny, dajemy marchewkę codziennie i opryskujemy probiotykiem raz-dwa razy w tygodniu. Nie podam natężenia światła, gdyż nie obliczamy luxów w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Zawsze dbamy o to, aby na reprodukcji było jasno, żeby całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone bez ciemnych punktów. Natomiast jeśli chodzi o ziemię do kubków lęgowych, to stosujemy torf z kredą pastewną w proporcji 5:1.

    (11 marca 2017)

    admin

Przyjmując, że na tonę tuczu potrzeba około 15 kg reproduktora to jaka powinna być średnia ilość kokonów na dzień podczas reprodukcji z takiej ilości reproduktora?

(17 marca 2017)

Mateusz

    Nie obliczy Pan średniej dziennej, ponieważ ślimaki nie niosą jaj proporcjonalnie przez cały okres reprodukcji. Zawsze na początku jest czas na rozkręcenie, a potem kilka szczytów, w których dostajemy największe ilości.
    Trzeba przez cały czas zliczać wszystkie otrzymane kokony i prowadzić reprodukcję tak długo, aż uzyskamy potrzebną ilość.

    (19 marca 2017)

    admin

Witam. A co to za probiotyk? I proszę powiedzieć w jakiej postaci marchewka? Bo ja daję tylko paszę. Pozdrawiam.

(19 marca 2017)

Monika

    Stosujemy probiotyk EM15, natomiast marchewkę podajemy w formie startej na tarce o grubych oczkach. Marchewka wspomaga kopulację, więc warto ją dawać.

    (23 marca 2017)

    admin

Mam jeszcze jedno pytanie. Czym pryskac ślimaki gdy zauważyłam większą niż zwykle umieralność reproduktora 🙁

(20 marca 2017)

Monika

    Ale czym pryskać? Chodzi o jakiś preparat czy o zwiększenie wilgotności? Jeśli zauważyła Pani roztocza, to zdecydowanie trzeba zrobić mocne opryski. Jeśli jednak nie ma oznak roztoczy, to lepiej zmniejszyć wilgotność, czyli ograniczyć mycie i zraszanie ślimaków. W ciągłej, wysokiej wilgotności (dzień i noc) ślimaki robią się apatyczne, umęczone i w efekcie bardziej zdychają.

    (23 marca 2017)

    admin

Jaki preparat czy napar z pokrzywy pomaga? Wilgotność maja nie zbyt wysoką roztoczy nie widać a zdychają i nie składają kokonów. gotowana czy surowa starta marchew?

(23 marca 2017)

Monika

    Na roztocza robimy napar w zioła wrotycz plus pokrzywa. Żeby zauważyć roztocza, trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć. Poza tym, ślimaki zaatakowane roztoczami stają się bardzo apatyczne, mało się ruszają i słabo jedzą. Natomiast, jeśli takich objawów nie zauważamy, to zbyt duża śmiertelność może wynikać z innych powodów, np. zbyt wysoka wilgotność, za duże zagęszczenie ślimaków na stołach, słaba wentylacja. Marchew podajemy surową, startą na grubych oczkach.

    (1 kwietnia 2017)

    admin

Proszę podpowiedzieć jakiej wielkości trzeba posiadać budynek na hodowle całoroczna.? ( o ile to mozliwe) . Czyli ile metrów kwadratowych/sześciennych na tonę ślimaka.

(31 marca 2017)

Bartek

    Na tonę ślimaka potrzeba powierzchni 300 m2. Takiej też wielkości musiałby być budynek w hodowli całorocznej. Jest możliwe stworzenie takiej hodowli, ale obawiam się, że nie będzie to opłacalne w naszym klimacie.

    (1 kwietnia 2017)

    admin

dzień dobry, a co zrobić z reproduktorami po reprodukcji i do kiedy prowadzic reprodukcje??

(21 kwietnia 2017)

Paweł Czmuda

    Reprodukcję zazwyczaj prowadzimy do połowy maja, choć czasami przedłużamy do końca maja, wszystko zależy od pogody. I tak, na przykład, w tym roku, kiedy aura nie sprzyja, na pewno reprodukcję będziemy prowadzić do końca maja. Przy tak zimnej wiośnie, perko bardzo słabo rośnie, więc cała hodowla ulega delikatnemu opóźnieniu.

    (1 maja 2017)

    admin

Witam
Zauważyłam na swoich ślimakach roztocza(takie małe białe pajączki). Zaczęło ich także więcej zdychać,myślę że to jest przyczyną. Mam pytanie jak sporządzić oprysk z wrotyczu i pokrzywy (proporcje),jak go zastosować,jak długo stosować i z jaką częstotliwością pryskać ślimaki??

(22 kwietnia 2017)

Wiola

    Jeśli roztocza są już widoczne, to należy zastosować mocne stężenie wrotyczu, najlepiej 250 gram na litr wody, z dodatkiem kilku saszetek pokrzywy. Całość parzymy przez ok. 10 minut i opryskujemy dokładnie ślimaki, wraz z całymi stołami, trzy dni pod rząd. Potem zmniejszamy częstotliwość i stosujemy oprysk raz w tygodniu. Jednak sam oprysk na długo nie starczy. Trzeba jak najszybciej wyeliminować źródło powstawania roztoczy. Jeśli nie mamy pojęcia co jest przyczyną, to nie zaszkodzi zmniejszyć wilgotność na reprodukcji. Zbyt wysoka wilgotność w połączeniu z zalegającymi resztkami i odchodami stanowi świetne podłoże dla rozwoju roztoczy.

    (1 maja 2017)

    admin

A ile powinno być kokonòw dziennie powiedzmy z 200 kg reproduktora?

(27 kwietnia 2017)

Katarzyna

    Przy optymalnych warunkach na reprodukcji otrzymuje się około 500 kokonów dziennie z 200 kg reproduktora. Oczywiście nie jest to ilość, która utrzymuje się przez cały czas trwania reprodukcji, ale w dniach szczytu takich ilości trzeba się spodziewać.

    (1 maja 2017)

    admin

Witam
W jakich proporcjach rozcienczacie państwo probiotyk em15

Czy stosujecie państwo ten probiotyk także podczas tuczu w parkach jeśli tak to czy w tych samych proporcjach i z jaką czenstotliwoscia.
Dziękuję i pozdrawiam

(28 kwietnia 2017)

Sylwek

    Probiotyk EM15 stosujemy w małej dawce, maksymalnie 10% rozcieńczenie. Podajemy go poprzez zroszenie paszy trzy razy w tygodniu.

    (1 maja 2017)

    admin

Ile trzeba mieć pomieszczeń w budynku i jaki metraż tych pomieszczeń musiałby być? Przy ilości od 10 ton do 20 ton tucznika.Tak żeby zacząć od podstaw czyli reproduktory aż po tuczenie na polu.I też jaka wielkość tunelu foliowego.
Pozdrawiam

(30 czerwca 2017)

Radek

    Jeśli zakłada Pan hodowlę na 20 ton, to potrzebuje Pan budynek do prowadzenia reprodukcji o powierzchni ok. 100m2, tunel foliowy o powierzchni 100m2 i 0,6 hektara pola do tuczu właściwego.

    (4 lipca 2017)

    admin

Witam jakiej wielkości budynek potrzebuje do reprodukcji? i jakiej wielkości tunel ?jesli do tuczu mam 2h pola no i oczywiście ile reproduktorów potrzebuję? oraz jaką ilość tuczu na tych 2h mi sie zmieścić? dziękuję i pozdrawiam.

(13 lipca 2017)

Anna

    Witam
    Bardzo dobrze, że ma Pani całkiem spore pole, ale na początek proponuję zacząć od mniejszej powierzchni, a potem stopniowo powiększać hodowlę. Jedną tonę wyhoduje Pani na 3 arach pola i ok. 5 m2 tunelu foliowego. Czyli przykładowo, hodowla na 10 ton wymaga przygotowania 30 arów pola i 50 m2 tunelu. Wracając do Pani pytania – na 2h może Pani wyhodować maksymalnie 60 ton ślimaków. Jest to naprawdę duża ilość, do której trzeba się dobrze przygotować. Rzadko uruchamia się tak duże hodowle w pierwszym roku. Proszę zadzwonić. Kiedy poda mi Pani więcej szczegółów, postaram się doradzić i wtedy podam jaka ilość reproduktorów będzie Pani potrzebna.
    Pozdrawiam
    Ewa Sulej
    tel. 608 324 333

    (15 lipca 2017)

    admin

Witam. Zainteresowy jestem założeniem hodowli ślimaków. Proszę mi powiedzieć jakie pole/m2 potrzebuje do hodowli 5ton slimaków. Czy mogę taka hodowle założyć na działce rekreacyjnej? Posiadam działkę ok 500m2 czy to wystarczy aby wyhodować 5ton ślimaka ?

(23 lipca 2017)

Eryk

    Witam
    Hodowla 5 ton ślimaków wymaga areału o powierzchni 1.500m2. Na każdą tonę trzeba liczyć 300m2, także niestety, ale Pana działka jest za mała na taki tonaż. Może Pan maksymalnie uruchomić hodowlę na 2 tony, delikatne zagęszczenie zrekompensuje trochę mniejszą działkę. Jeśli chodzi o rodzaj działki, to może być rekreacyjna. Każdy grunt się nadaje, na którym urośnie roślina, przepisy też nie nie narzucają żadnych wymogów co do gruntu.
    Pozdrawiam
    Ewa

    (23 lipca 2017)

    admin

Witam mam pytanie. Czy można reprodukcje slimaków mieć w punkcie „A” hodowle w punkcie „B”. Jak bezpiecznie przewiesc małe ślimaki lub kokony z reprodukcji na pole jeśli jest to znaczna odległość ? Czy takie coś ma sens ? Pozdrawiam

(25 lipca 2017)

Paweł

    Tak, można prowadzić reprodukcję w zupełnie innym miejscu niż park hodowlany. Małe ślimaczki przewozimy bezpiecznie w inkubatorach. Nie ma znaczenia jak daleko będziemy je transportować. Nasze maluchy najdalej docierały na drugi kontynent. Kokony też można przewozić, ale tu już bardziej trzeba dbać o zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności podczas transportu.

    (25 lipca 2017)

    admin

A jaki to był kontynent?

(3 sierpnia 2017)

Tomasz

Niektóre hodowle stosują siatkę cieniującą. Co Pani o tym sądzi?
Czy w czasie karmienia nie depcze się ślimaków?
Jaka temp. i wilgotnośćw tunelu ?
Pozdrawiam.

(5 listopada 2017)

Rafał

    Siatka cieniująca nie jest potrzebna w naszym klimacie. Chyba, że ma niewielki stopień zacienienia i ma pełnić dodatkowo funkcję zabezpieczenia przed ptakami. Co do deptania ślimaków, jeśli utrzymamy ścieżki bez roślinności przez cały okres tuczu, to nie będziemy deptać ślimaków. W tunelu temperatura od +5C do max. +28C, utrzymując taką temperaturę i zraszając ślimaki wieczorem, wilgotność będzie odpowiednia.
    Pozdrawiam

    (5 listopada 2017)

    admin

A moje pytanie dot. koloru folii na ekrany. Przyjęło się, że jest to czarna folia i widzę, że u Państwa jest to również kolor czarny.
Czy jest dla tego jakieś uzasadnienie?
Może lepiej byłoby, gdyby użyć folii przezroczystej. Byłoby jaśniej.
Byłabym wdzięczna za Pani stanowisko w tym temacie.

(11 grudnia 2017)

danuta

    Kolor folii na ekrany nie ma znaczenia dla ślimaków. Może mieć jedynie znaczenie estetyczne. Zastosowanie przezroczystych ekranów nie da specjalnie lepszego doświetlenia, ponieważ ekrany są zawsze przykryte paśnikami i kubkami lęgowymi, które skutecznie tłumią przenikanie światła wgłąb.

    (13 grudnia 2017)

    admin

Proszę o sprecyzowanie:
Dla 2 ton tuczu,
10m2 pomieszczenia do rozrodu
10m2 tunelu foliowego
600m3 parku
Ile szt reproduktorow?
100reproduktorow/m2 stołu do reprodukcji?
Co to są ekrany z folii?

(14 grudnia 2017)

Tomek

Do powyższego:-ile sztuk reproduktorow na 2 tony tuczy? Wczesniej przeczytałem, że przypada 15kg na tonę.

(14 grudnia 2017)

Tomek

witam,
jak daleko może znajdować budynek reprodukcyjny od parku hodowlanego? mogą być one w dwóch różnych miejscowościach?

(28 sierpnia 2018)

Dorota

    Budynek może być daleko od parku hodowlanego, odległość nie ma znaczenia, ponieważ wyklute ślimaki można przewozić w inkubatorach na znaczne odległości.

    (28 sierpnia 2018)

    admin

dzeki barzo wyczerpujace komentarze i pomocne

(17 stycznia 2019)

adam

Witam od jakiej ilości zacząć hodowle mam 35 arów ale dopiero chcę zacząć

(3 lutego 2019)

Gosia

    Jeśli może Pani wykorzystać cały obszar, to najlepiej zrobić hodowlę na 30 arach (10 ton), a pozostały obszar przeznaczyć na cele gospodarcze i stworzenie tunelu foliowego.

    (4 lutego 2019)

    admin

Witam. Jaki sprzęt i urzadzenia są mi potrzebne do reprodukcji slimakow w pomieszczeniach i na polu oraz gdzie moge sie w towszystko zaopatrzyc?

(3 lutego 2019)

Sylwia

    Wszystkie niezbędne urządzenia może Pani zobaczyć u nas na fermie. Część z nich może Pani kupić za naszym pośrednictwem, pozostałe są ogólnodostępne.

    (3 lutego 2019)

    admin


Dodaj komentarz