BLOG

Bez kategorii

23 lutego 2018 Reprodukcja ślimaków 2018

Views:
682

Reprodukcja ślimaków 2018 na Fermie „Mokry Dwór” w nowej hali.

Nadszedł długo oczekiwany czas rozpoczęcia reprodukcji ślimaków w sezonie 2018. W tym roku reprodukcja ślimaków odbywa się już w nowo wybudowanej ślimaczarni. Oto jak wygląda hala reprodukcyjna.

Pozostaliśmy wierni naszym stołom reprodukcyjnym, które sprawdzają się najlepiej ze wszystkich, jakie do tej pory przetestowaliśmy.

Każdy stół jest jednopoziomowy, bokami otwarty i zabezpieczony przed ucieczką tabletkami solnymi.

Nasze pomieszczenie reprodukcyjne ma 200m2, co pozwoliło nam na ustawienie 16 stołów. Planowana wydajność tej reprodukcji to 50 ton.

Bardzo ważnym elementem reprodukcji jest kratka odpływowa, do której spływają zanieczyszczenia z pochyłej posadzki.

Poza tym, zadbaliśmy o utrzymanie wszystkich parametrów istotnych dla rozrodu ślimaków i w tym celu zainstalowaliśmy wydajną wentylację, dobre doświetlenie wszystkich stołów, linię zraszającą i zamgławiającą oraz ogrzewanie podłogowe.

Generalnie wszystkie instalacje są w tej chwili w fazie testowania i jak na razie działają bez zarzutów, ale już po pierwszych dniach prowadzenia reprodukcji daje się zauważyć, że ogrzewanie podłogowe, pomimo swych zalet, nie jest łatwe do sterowania.

Z jednej strony bardzo dobrze osusza podłogę, dzięki czemu nie ma problemu z utrzymującą się zbyt wysoką wilgotnością. Ale z drugiej strony, tak wielka tafla betonu działa z dużym opóźnieniem. Zanim się nagrzeje zapada nam noc ślimaków i na spadek temperatury również trzeba długo czekać. Dlatego też, chyba najlepszym wyjściem będzie regulowanie temperatury w pomieszczeniu za pomocą wentylacji, bynajmniej na razie, dopóki na dworze jest mroźno i bez trudu można wprowadzić schładzające powietrze.

 

Nasze ślimaczki zostały wybudzone na początku lutego.

Poniżej zdjęcia z pierwszych dni wybudzania.

 

                                                                

 

Dziś reprodukcja trwa już trzy tygodnie, ślimaki regularnie dostają marchewkę, bardzo ładnie kopulują, a my zdecydowaliśmy się na wystawienie pierwszych kubków z ziemią. Choć jest to jeszcze zdecydowanie za wcześnie na składanie jaj i klucie dla hodowli polskich, to jednak zamówienia na oseski, jakie musimy wysłać za granicę, w cieplejsze rejony Europy, zmuszają nas do przyspieszenia reprodukcji.

W tym roku wprowadziliśmy też pewną zmianę na naszej reprodukcji w stosunku do lat ubiegłych. Otóż, jak widać na załączonych zdjęciach zamieniliśmy nasze tradycyjne plastikowe, duże kubki na małe, czarne doniczki. I choć dużo bardziej woleliśmy nasze przezroczyste kubki, to jednak potrzeba zmniejszenia powierzchni magazynowej na porodówce sprawiła, że musieliśmy użyć mniejszych kubków na ziemię. O efektach tej zmiany będziemy mogli coś więcej powiedzieć za kilka dni.

 

 

 

 

 

Na zdjęciu po prawej, na podłodze pomiędzy stołami, widać takie małe urządzenie. Jest to osuszacz powietrza, czyli całkiem przydatne wyposażenie służące do zbijania wilgotności. Osuszacz powietrza potrzebny jest w hodowli ślimaków szczególnie w czasie zbiorów podczas zasuszania i hibernacji ślimaków. Niemniej jednak, przydaje się również na reprodukcji po wieczornym myciu stołów. Wilgotność jest wówczas bardzo wysoka i koniecznie trzeba ją obniżyć. Najłatwiej to osiągnąć wentylacją, ale gdy za oknem mróz, to wprowadzenie dużej ilości zimnego powietrza niepotrzebnie obniży temperaturę w pomieszczeniu i tu właśnie z pomocą przychodzi osuszacz.

Teraz, gdy reprodukcja ślimaków na hali ruszyła na całego, szykujmy się do uruchomienia reprodukcji w tunelu. Co prawda pogoda delikatnie psuje nam szyki. Poza tym jak to zwykle bywa, wcześniejsze zaniedbania odbijają się czkawką i tak na przykład, mamy problem z założeniem nowej folii na tunelu. Zmrożona ziemia nie pozwala na podjęcie prac, a czas goni. Reprodukcja w tunelu powinna ruszyć najpóźniej w połowie marca.

Prowadzenie reprodukcji ślimaków w tunelu foliowym jest alternatywnym wyjściem dla hodowców, którzy nie mają budynku. Wiąże się jednak z dużo większymi kosztami ogrzewania.

Jak tylko zdołamy założyć nową folię i wypuścimy ślimaki do tunelu, to z pewnością pokażę jak wygląda reprodukcja pod folią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze:

Witam
Mam pytania:
1. Jakie siatki testowaliście na dół stołów i jaką używacie bo ciężko znależć taką żeby się nie rozciągała i ślimaki nie skakały jak na trampolinie spadając ze stołu
2. Jakie wymiary mają Wasze stoły i ile ślimaków wykładacie na stół?
3. z czego są te białe paśniki?

(24 lutego 2018)

Łukasz

  Zawsze używamy siatek metalowych powlekanych, a stoły mamy dość duże, gdyż 1,4m x 5,4m. Stół o takich wymiarach służy do wyhodowania 3 ton ślimaków.
  Natomiast te białe paśniki to zwykłe panele PCV (Castorama, Vox)

  (2 marca 2018)

  admin

Witam
Reproduktornia wygląda pięknie. Cudny widok.
Chciałam zapytać o dwie sprawy:
1. jakie wymiary tych pięknych uli
2. skąd pozyskujecie Państwo marchewkę (zawsze się boję, że taka kupiona na targu im zaszkodzi a własnej nie mam).
Pozdrawiam

(28 lutego 2018)

danuta

Witam a ile razy w tygodniupokrzywai wrotycz?

(28 lutego 2018)

Zosia

  Profilaktycznie raz na tydzień w zupełności wystarczy.

  (2 marca 2018)

  admin

A ile marchewki sypać i jak często?

(2 marca 2018)

Zosia

czym mierzycie wilgotność w pomieszczeniu bo kupiłam higrometr cyfrowy na allegro ale wydaje mi si ze źle pokazuje wilgotność bo jest ciągle 80-99 a w rzeczywistości tego nie czuć. Mam małą produkcję pierwszy rok i nie chciałabym zbyt dużo przeznaczać w profesjonalny sprzęt.

(4 marca 2018)

Agnieszka

  My również mierzymy higrometrem, ale mamy dobrej jakości. Proszę poszukać higrometru w wyspecjalizowanych sklepach. Zwykły tani z allegro czy marketu na pewno przekłamie odczyt.

  (14 marca 2018)

  admin

Kiedy pryskać wrotyczem , przed nocą czy w dzień ?

(6 marca 2018)

Viola

  W dzień nie pryskamy ślimaków. Oprysk należy wykonać przed nocą ślimaka.

  (14 marca 2018)

  admin


Dodaj komentarz

Seo