BLOG

Bez kategorii

16 kwietnia 2018 Reprodukcja ślimaków w tunelu

Views:
336

Dzisiaj pokażę, jak wygląda nasza druga reprodukcja ślimaków w tunelu.

Tunel foliowy to nic innego, jak najprostszy ogrodowy tunel do upraw. Może być niewielkich rozmiarów, skonstruowany samodzielnie ze szkieletu drewnianego, na który zakładamy folię lub może być kupiony gotowy. Nie będę podpowiadać, która opcja jest tańsza, ale na pewno możliwości jest wiele. Na samym allegro znajdziemy dziesiątki tuneli na sprzedaż o różnych rozmiarach. Ciekawe oferty można też znaleźć na olx czy sprzedajemy.pl. Reprodukcja ślimaków w tunelu foliowym to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają budynku,  w którym mogłyby prowadzić hodowlę.

Tunel foliowy to alternatywa do tradycyjnej szklarni, która jest zdecydowanie droższa. Jeśli jednak, ktoś posiada swoją szklarnię, to równie dobrze może ją wykorzystać na hodowlę ślimaków.

My kupiliśmy używany tunel. W zasadzie można powiedzieć, że kupiliśmy samą konstrukcję, którą po przywiezieniu oczyściliśmy i pomalowaliśmy. Potem zostało założyć folię i gotowe.

Oto jak wygląda dzisiaj tunel foliowy w trakcie reprodukcji.

ogrzewanie w tunelu foliowym             slimaki w tunelu foliowym

Obecnie, po kilku latach prowadzenia reprodukcji w tunelu, stwierdzamy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ślimaki czują się tutaj wspaniale. Myślę, że to głównie za sprawą świetnej wentylacji, jaka zawsze panuje pod folią, oraz naturalnym promieniom słonecznym.

 

tunel foliowy dla slimakow

Przystosowanie tunelu do reprodukcji ślimaków nie jest zbyt trudne. Należy zapewnić oświetlenie, którym odpowiednio wydłużamy dzień, kiedy na dworze panuje półmrok. Reprodukcję w tunelu rozpoczynamy w marcu lub kwietniu, a wówczas dzień jest jeszcze zbyt krótki, więc trzeba go wydłużyć sztucznym oświetleniem. Dodatkowo potrzebna jest letnia woda i piec albo grzejniki elektryczne. Dogrzewanie tunelu zależy od warunków pogodowych. Niestety bez tego się nie obejdzie, gdyż musimy zapewnić ślimakom odpowiednią temperaturę na reprodukcji, więc koszty ogrzewania tunelu są większe niż budynku, ale nie jest to argument, który przemawiałby za prowadzeniem reprodukcji w budynku. Ślimaki w tunelu foliowym kopulują i składają bardzo dużo jaj, znacznie więcej niż w budynku, a to dla każdego hodowcy jest najważniejsze. Dlatego też, warto uruchomić hodowlę w tunelu odrobinę później, kiedy na dworze jest już cieplej i koszty ogrzewania nie będą tak bolesne, a intensywna kopulacja zrekompensuje stratę czasu i w efekcie otrzymamy odpowiednią liczbę kokonów.

hodowac slimaki w tunelu

 

Ważne jest, aby tunel do reprodukcji ślimaków był optymalnej wielkości czyli dostosowany do wielkości hodowli. Nie ma sensu robić zbyt dużego. W tunelu mają się pomieścić stoły reprodukcyjne i poletko dla osesków. Obie części mogą być w tym samym tunelu, tak zazwyczaj jest taniej, ale można też postawić dwa tunelu, czyli jeden na reprodukcję, a drugi dla maluchów. Przy drugim rozwiązaniu tunel dla osesków uruchamiamy miesiąc później.

 

Komentarze:

Witam
Chciałabym się dowiedzieć;
jak Państwo ogrzewacie tunel
jak chronicie ślimaki przed przegrzaniem kiedy słońce mocno operuje
jak zorganizowaliście odprowadzanie ścieków

POZDRAWIAM

(20 maja 2018)

danuta

    Tunel ogrzewamy piecem nadmuchoywm, natomiast przed przegrzaniem tunelu chroni siatka cieniująca.
    Co do ścieków, to są dwie opcje. Pierwsza to wylewamy w tunelu posadzkę i robimy kratkę ściekową, identycznie jak w budynku. Jest to opcja droższa, ale korzystna w dłuższej perspektywie. Druga możliwość, to ustawienie stołów reprodukcyjnych bezpośrednio na ziemi. W tym przypadku całość zanieczyszczeń pozostaje pod stołem, więc po sezonie trzeba wymienić wierzchnią warstwę ziemi.
    W zasadzie obie opcje są dobre i w żaden sposób nie wpływają na jakość reprodukcji. Do rozważenia pozostaje więc kwestia nakładów.

    (26 maja 2018)

    admin


Dodaj komentarz

Seo