BLOG

Obrazek wyróżniający Dlaczego ślimaki słabo znoszą jaja?
R

14 kwietnia 2016 Dlaczego ślimaki słabo znoszą jaja?

Witam serdecznie

Jesteśmy w samym szczycie reprodukcyjnym. W zasadzie został już tylko miesiąc zbierania kokonów, ale jakże ważny i intensywny. U nas ślimaki niosą na potęgę.

Niestety, docierają do nas głosy, że wielu hodowców napotyka problemy podczas reprodukcji. Najczęściej zgłaszacie, że ślimaki są ospałe, nie kopulują, albo kopulują, ale potem szybko zdychają (zanim zdążą złożyć jaja).

Tak, jak już zaznaczyłam, pozostał miesiąc, więc warto szybko działać i usprawnić warunki na reprodukcji. Po pierwsze, należy dobrze przyjrzeć się wilgotności i temperaturze, czy nie przekraczają krytycznych wartości. Tu szczególnie mowa o zbyt dużej wilgotności. Ważne też, aby nie badać wilgotności gdzieś wysoko w pomieszczeniu, ale przy podłodze, czyli na wysokości przebywania ślimaków. Należy sprawdzić czy podłoga osusza się po nocy, czy może pozostaje wilgotna i przez cały dzień (kiedy ślimaki powinny mieć sucho), paruje i oddaje wilgoć. Kolejnym istotnym czynnikiem jest usprawnienie wentylacji. W pomieszczeniu reprodukcyjnym nie może panować zaduch, musimy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. Jeśli wentylacja nie jest na tyle wydajna, to po prostu otwórzcie drzwi/bramy podczas mycia. Można pozostawić je otwarte na cały dzień (kiedy na dworze jest sucho) i zrobić porządne przewietrzenie.

Natomiast jeżeli ślimaki zdychają (i nie jest to spowodowane zbyt dużą wilgotnością), to najprawdopodobniej namnożyły się roztocza. Z roztoczami można w dalszym ciągu prowadzić reprodukcję, ale trzeba szybko i skutecznie je unicestwiać, no i oczywiście liczyć się z dużo mniejszą efektywnością reprodukcji.

Piszcie, jeśli macie jeszcze inne pomysły na usprawnienie reprodukcji.

Powodzenia

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Dzień dobry,
jak rozpoznać, że są roztocza i jak je zwalczać?
Do kiedy można zbierać kokony

(10 maja 2017)

Jan

    Roztocza to małe białe pajączki, które bardzo szybko biegają po ślimakach. Przy małej ilości, trudno jest dojrzeć roztocza. Jeśli chcemy dokładnie sprawdzić czy nasze ślimaki zostały zaatakowane przez roztocza, to najlepiej obejrzeć kilka ślimaków pod lupą. Jeśli dojrzymy te małe pajęczaki, to najlepiej od razu zacząć je zwalczać, zanim się namnożą. W tym celu stosujemy oprysk z naparu wrotyczu i pokrzywy. Można też dodać czosnku lub rozmarynu.
    Kokony standardowo zbieramy do połowy maja. Ślimaki wyklute z późniejszych kokonów też mają szansę dorosnąć w naszych warunkach klimatycznych, ale tu już wiele zależy od aury jesiennej i stosowanej paszy.

    (11 maja 2017)

    admin

Pani Eve, jaka powinna być optymalna temperatura i wilgotność w pomieszczeniu reprodukcyjnym ?

(17 kwietnia 2018)

Oleg

    Optymalna warunki na reprodukcji Mullera to ok. 17C w nocy przy 85% wilgotności oraz 19C w dzień przy 70% wilgotności.

    (21 kwietnia 2018)

    admin

Raczej nie polecam na roztocza naparu z pokrzywy, albo czosnku, ponieważ ślimaki bardzo cierpią podczas takich kąpieli zwijają się i bardzo pienią, to naturalny odruch ślimaków gdy coś ich bardzo drażni, naparu z czosnku używa się do likwidacji ślimaków, natomiast napar z wrotycza jak najbardziej jest przyjazny ślimakom i likwiduje roztocza podobnie działa napar z rumianku, należy jednak wziąść pod uwagę fakt, że taki napar z wrotycza bądź z rumianku należy stosować przez 2 do 4 tygodni żeby skutecznie pozbyć się roztoczy ale skutkuje wiem z doświadczenia z własnymi ślimakami.

(2 maja 2023)

Monika


Dodaj komentarz