BLOG

H

8 października 2014 Dobry reproduktor – charakterystyka, wskazówki

Jeżeli nie mamy jeszcze praktyki i wprawy lub zaczynamy dopiero przygodę z hodowlą ślimaka jadalnego to podam na co zwrócić szczególną uwagę kupując reproduktora. Te informacje przydadzą się też przy zbiorach z pola i selekcjonowaniu, wybieraniu ładnych sztuk jako stado mateczne na przyszły sezon hodowlany.

Zwracamy uwagę:

-czy nie jest uszkodzona muszla,

-powierzchnia muszli powinna być gładka, lśniąca

-cofnięty bardziej w muszli świadczy o przesuszeniu, będzie w gorszej kondycji po przebudzeniu i dłuższej regenerował przed rozrodem

-reproduktor powinien być zamknięty błoną, w przypadku Mullera mogą to być nawet dwie lub trzy warstwy (to też powoduje dłuższe wybudzanie się Mullera ze stanu hibernacji)

-worki ze ślimakami muszą być czyste i suche, zdrowy dobry ślimak wybudzony i podrażniony palcem zacznie wydzielać  „pianę” (jest to sposób obrony)

Aby otrzymać tonę tuczu, potrzebujemy zakupić do rozrodu ok. 20 kg ślimaków, czyli 1.500 szt reproduktora Aspersa Maxima lub 2.500 szt. reproduktora Aspersa Muller.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam jaka jest cena reproduktora. Jaki koszt trzeba ponieść aby rozpocząć opłacalna hodowle?

(21 stycznia 2017)

Adam

    Koszt rozpoczęcia hodowli jest uzależniony od wielu czynników, a przede wszystkim od tego co Pan obecnie posiada. Są hodowcy, którym wystarczy ponieść koszt zakupu reproduktorów (1500 zł na tonę) i paszy (2.300zł/tonę), ponieważ stoły reprodukcyjne zrobią we własnym zakresie, a budynek i pole z nawadnianiem już mają. Są też tacy, którzy chcą rozpocząć hodowlę i w tym celu najpierw szukają atrakcyjnej oferty gospodarstwa na sprzedaż, więc na prawdę trudno jest jednoznacznie określić koszty hodowli.
    Jedno co mogę podpowiedzieć, to najlepiej dążyć do hodowli na poziomie przynajmniej 10 ton, mniejsza ilość nie da wystarczająco dużego zysku w skali roku.
    Jeśli potrzebuje Pan pomocy w oszacowaniu Pana indywidualnego kosztu, to proszę o kontakt telefoniczny, spróbujemy ustalić ile musiałby Pan zainwestować.

    (22 stycznia 2017)

    admin


Dodaj komentarz