BLOG

Obrazek wyróżniający Jak przygotować pole na zimę
H

28 grudnia 2016 Jak przygotować pole na zimę

Poletka przeznaczone do hodowli ślimaków powinny zostać na zimę oczyszczone z chwastów i pozostałości perka.

Jak to zrobić? zorane pole

Po zebraniu ślimaków i zniesieniu paśników najlepiej wykonać zabieg glebogryzarką.

W ten sposób pozostałości organiczne zgniją w ziemi przez zimę i na wiosnę będziemy mieli czyste pole, przygotowane do wysiewu perka. Dobrze jest również zwapnować pole na jesień, choć przyznam szczerze, że nie ma takiej konieczności w kolejnych latach. Po każdym sezonie pozostaje spora ilość skorupek i resztek paszy, które rozkładając się zapewniają odpowiednią dawkę wapna w glebie.

Tak wyglądają nasze poletka po przeoraniu.

przygotowanie pola

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam
Regularnie z przyjemnością czytam Wasz blog i przyglądam się publikowanym zdjęciom.
Pola pięknie wyczyszczone i zniwelowane. Ciekawi mnie jakich maszyn używacie w sytuacji, kiedy u góry wisi nawadnianie a wokół – ogrodzenie.
Byłabym wdzięczna za odpowiedź, a może – znalazłoby się jakieś zdjęcie z wykonywania prac.

(7 stycznia 2017)

danuta

  Trafna uwaga. Nasze nawadnianie uniemożliwia użycie zwykłych maszyn rolniczych. Dlatego zmuszeni jesteśmy korzystać z usług firm ogrodniczych, które dysponują mniejszymi/niższymi ciągnikami. Takie mini traktorki z podłączonym pługiem obrabiają nam poletka po zbiorach, natomiast siew wykonujemy ręcznie. W przyszłym roku zrobię kilka zdjęć i wrzucę na bloga.
  Pozdrawiam
  Ewa

  (9 stycznia 2017)

  admin

Witam,
czy mogłaby Pani wrzucić kilka zdjęć ogrodzenia oraz informacje jakie jest wysokie i jakiej grubości jest agrowłóknina, jakie grube słupki i w jakim odstępie oraz jakie zabezpieczenie Państwo stosują widzę jakąś żółtą linięna zdjęciu pośrodku ogrodzenia.?

(3 marca 2017)

Jan

  Tak, zrobię kilka nowych zdjęć i zamieszczę posta odnośnie ogrodzenia.

  (3 marca 2017)

  admin

Witam
Mam pytanie – czy sól zostawiacie Państwo na listwach na zimę?

(22 czerwca 2017)

danuta

  Tak, zostawiamy na zimę, ale w kolejnym roku uzupełniamy świeżą przed wpuszczeniem ślimaków do parku.

  (23 czerwca 2017)

  admin

Dzień dobry.
Doświadczenie jest bezcenne. Mam pytanie odnośnie systemu nawadniania jaki Państwo stosujące. Lepiej zastosować nawodnienia wiszące czy zraszacze umieszczone na ziemi które zraszają powierzchnię w kształcie koła o dość dużym promieniu? Na zdjęciach widzę że zastosowali Państwo zraszacze wiszące i moje pytanie brzmi jakiej wydajności zraszacze są najbardziej odpowiednie i jakiej średnicy przewód najlepiej zastosować do zasilania instalacji? Wymiary kwater jakie planuje zrobić u siebie to 4 m x 24 m (wymiary między ścieżkami). No i oczywiście czy zraszacze wiszące są w stanie pokryć 4 m pas zielony? Dodam że dysponuję własną studnią głębinową o dość dużej wydajności.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

(30 lipca 2017)

Przemysław

  Na pewno zraszacze wiszące dają lepszy efekt, niż stojące. Nie mogę jednak dokładnie podać Panu wydajności czy przekrojów, po prostu nie pamiętam takich szczegółowych danych. Jeśli chce Pan mieć dobrze zaprojektowane nawadnianie, to myślę, że najlepiej skorzystać z usług projektowych, tak jak my to zrobiliśmy. Firmy sprzedające nawadniania często wykonują takie projekty w ramach zakupu sprzętu. Ma Pan wtedy pewność, że na polu nie będzie suchych punktów, nawet jak mocniej zawieje wiatr. Dobrze, że ma Pan studnię głębinową, ale trzeba dobrać odpowiednią moc pompy, żeby nie okazało się, że będzie zbyt słaba w stosunku do ilości założonych zraszaczy. I w tym przypadku także firma od nawodnień jest niezbędna do obliczenia tzw. „wydatku” wody”.
  Pozdrawiam

  (1 sierpnia 2017)

  admin

Dzień dobry.
Jaki system nawodnienia jest według Państwa lepszy do parku – wiszące (jak u Państwa widoczne na zdjęciach) czy zraszacze umieszczone na ziemi o dość znacznym promieniu zasięgu.
Z tego co wiem to nawodnienie wiszące jest bardziej oszczędne ale droższe.
Jakiej wydajności zraszacze państwo zastosowali oraz jakiej wielkości przewody zostały użyte do zasilania. W swoim parku planuje kwatery o wielkości 4 x 24 m. Czy zraszacze wiszące będą w stanie pokryć pas zielony o szerokości 4 metrów?
Jest może możliwość podesłania linka do strony gdzie można zobaczyć zraszacze godne zastosowania?
Będę wdzięczny za odpowiedz
Pozdrawiam.

(31 lipca 2017)

Przemysław


Dodaj komentarz