BLOG

Obrazek wyróżniający Pomysł na biznes na wsi
B

10 października 2019 Pomysł na biznes na wsi

Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że jesteś osobą, która pragnie znaleźć pomysł na biznes na wsi. Zatem dobrze trafiłeś.

Zapraszamy do zapoznania się z pomysłem na wysoce-dochodowy i rozwojowy biznes na wsi. Hodowla ślimaków to biznes możliwy do zrealizowania na obszarach wiejskich. Przy czym warto zauważyć, że jest to biznes nie tylko dla rolnika. Hodowlę ślimaków może prowadzić każda osoba posiadająca kawałek gruntu, niezależnie czy będzie to pole uprawne, nieużytek, czy łąka.

Hodowlę ślimaków można prowadzić zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Jednakże ze względu na oczywiste ograniczenia, jakie narzucają obszary miejskie, hodowla ślimaków najczęściej zakładana jest na wsiach. Obszary wiejskiej to przede wszystkim większa dostępność gruntów, niższe koszty użytkowania i utrzymania hodowli oraz gwarancja prowadzenia ekologicznej hodowli zwierzęcej.

Dla kogo hodowla ślimaków to dobry pomysł na biznes na wsi?

Hodowlę ślimaków uruchomić może każdy, kto będzie posiadał:

1 – Pole i pomieszczenie gospodarcze

pole hodowli

Pole hodowlane to podstawowy warunek uruchomienia hodowli ślimaków. Ślimaki muszą dorastać „pod chmurką”. Nie ma możliwości stworzenia hodowli całorocznej w budynku, ani w szklarni. Ślimaki muszą wzrastać na powietrzu, mieć dostęp do naturalnych promieni słonecznych i deszczu. Pole hodowlane może zostać stworzone na każdym rodzaju gruntu i nie wymaga wielkich nakładów. Jedynym warunkiem jest dostęp do wody, gdyż ślimaki muszą być codziennie zraszane. Oprócz kawałka gruntu przeznaczonego pod hodowlę, potrzebne jest pomieszczenie, w którym będziemy mogli poprowadzić reprodukcję ślimaków. Alternatywą do pomieszczenia jest ogrzewany tunel foliowy. Jednakże w braku budynku i tunelu foliowego, można zdecydować się na rozpoczęcie hodowli od osesków, czyli małych wyklutych ślimaków. Wówczas potrzebujemy tylko i wyłącznie pole.

2 – Stosunkowo niewielki kapitał na uruchomienie hodowli

wydatki na ślimaki

Wielkość inwestycji w hodowlę ślimaków zależy od kilku czynników, m. in. od wielkości planowanej hodowli i posiadanej infrastruktury. Trudno jest jednoznacznie określić całkowity wymagany wkład, ponieważ każdy hodowca będzie miał inną sytuację. O ile nakłady stricte związane z hodowlą ślimaków łatwo oszacować, to nakłady w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia hodowli mocno różnią się dla każdego hodowcy. Generalnie, można przyjąć, że koszt uruchomienia hodowli ślimaków na poziomie 10 ton to kwota rzędu 40-50 tys zł, powiększona o nakłady związane z infrastrukturą. Nakłady na potrzebną infrastrukturę każdy musi obliczyć indywidualnie. Przykładowo, rolnik posiadający różne budynki gospodarskie z łatwością znajdzie jedno mniejsze pomieszczenie, w którym stworzy reprodukcję. Jego jedynym kosztem będzie dostosowanie tego pomieszczenia do potrzeb hodowli, czyli zainstalowanie wentylacji, ogrzewania, ewentualnie kratki odpływowej.

3 – Chęć do pracy

praca przy slimakach

Chęć do pracy to kolejny ważny wymóg, który należy rozważyć decydując się na hodowlę ślimaków. Praca przy ślimakach rozpoczyna się w okolicach lutego, a kończy w okresie zbiorów czyli jesienią. W każdym miesiącu praca przy ślimakach wygląda trochę inaczej i ilość czasu, jaki musimy poświęcić też się zmienia. Najwięcej pracy przypada w okresie kwietnia i maja oraz jesienią w czasie zbiorów. Wakacje w hodowli są najprzyjemniejsze, gdyż w hodowli na poziomie 10 ton wystarczy, że poświęcimy na pracę 1 godzinę dziennie. Generalnie zakłada się, że w hodowli ślimaków potrzebna jest 1 osoba na 10 ton ślimaków. I choć ślimaki nie są specjalnie wymagającymi zwierzętami i ich hodowla jest stosunkowo prosta, to jednak pracować musimy „z reguły” codziennie. Czytając „z reguły ” w cudzysłowie należy rozumieć, że generalnie dobrze jest doglądać hodowlę na co dzień, ale nie należy się zbytnio przejmować, jeśli z jakichś powodów od czasu do czasu zrobimy sobie małe święto. Ślimak to nie krowa, świnia czy inne duże zwierzę.  Ślimaki nie zdechną z głodu ani nie będą tęsknić za naszą obecnością, jeśli raz na tydzień nie będzie nas na hodowli.

4 – Wiedza

chec do pracy

Hodowla ślimaków wymaga wiedzy i doświadczenia. Podczas, gdy bez doświadczenia można rozpocząć hodowlę, to już bez podstawowej wiedzy nie jest to możliwe. Podejmując współpracę z Fermą „Mokry Dwór” każdy nowy hodowca ma zagwarantowane szkolenie, w czasie którego uzyskuje pełną wiedzę i przygotowanie merytoryczne z zakresu hodowli ślimaków. Dodatkowo, w miarę możliwości czasowych, każdy hodowca może odwiedzać Fermę „Mokry Dwór” i zdobywać doświadczenie na poszczególnych etapach hodowlanych. Niemniej jednak, każdy hodowca zdobywa pełne doświadczenie dopiero w pierwszym sezonie hodowlanym, kiedy prowadzi już własną hodowlę. Podczas całego cyklu hodowlanego Ferma „Mokry Dwór” zawsze służy pomocą i wsparciem.  Natomiast po wyhodowaniu i zebraniu ślimaków, każdy hodowca współpracujący z naszą Fermą ma zagwarantowany skup ślimaków po cenie ustalonej w umowie.

 

Hodowla ślimaków to idealny pomysł na biznes na wsi

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

sono interessato ad aprire con voi una fattoria per
l.allevamento di lumache.
si prega fornire ulteriuori istruzioni

(4 października 2020)

Giuseppe Natoli

    Vi prego di contattarmi via e-mail o telefono +48 608 324 333

    (11 kwietnia 2021)

    admin

Dzien dobry, weszłam na stronę z ciekawości, aby dowiedzieć się trochę o hodowli ślimaków, a wychodzę z głową pełną niezłych ciekawostek i wiedzy. Niestety nie mieszkam na wsi i nie planuje założyć hodowli, ale uwielbiam trafiać na takie strony jak Wasza, do ludzi z pasją i miłością, dzielących się informacjami o swojej pracy. Życzę Państwu dużo sukcesów i powodzenia

(19 marca 2021)

Paulina


Dodaj komentarz