BLOG

Obrazek wyróżniający Przechowywanie paśników w zimie
H

6 stycznia 2017 Przechowywanie paśników w zimie

Pytacie gdzie przechowujemy paśniki po zebraniu ich z pola.

paśniki zimą

Trzymamy je na dworze, obok poletek. Przy takiej ilości paśników w zasadzie nie ma możliwości, żeby zapewnić składowanie pod dachem. Można by ewentualnie przykryć je plandekami, żeby w zimie nie zalegał na nich śnieg. Tego jednak też nie robimy. Paśniki mamy w większości wykonane z deski sosnowej o grubości 2,5cm, więc są solidne i wytrzymałe. Można by powiedzieć – żadna zima im nie groźna.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam.
Jakie wymiary ma taki paśnik i ile ich potrzeba na dwie tony ślimaka?
Można je zrobić z palet czy macie inne metody?
Dziękuję za góry za odpowiedź..

(12 marca 2017)

Paweł

    Paśnik może mieć każdy wymiar, gdyż z każdej powierzchni ślimak pobierze paszę. Ważne tylko, żeby w paśniku nie było dużych prześwitów, jakie są na przykład w paletach. Dlatego, jeśli chcemy zrobić paśniki ze starych palet, to koniecznie musimy pozabijać wolne przestrzenie.
    Nasze paśniki mają wymiar 0,50 m x 1,00 m oraz 0,50 m x 1,20 m. Wszystkie mamy tylko w takich wymiarach, ponieważ są najwygodniejsze do noszenia.
    Jeśli chodzi o ilość potrzebną na dwie tony, to zakładając standardową wielkość paśnika, czyli 0,50 m x 1.00 m, potrzebnych będzie 300 sztuk.

    (16 marca 2017)

    admin

Witam. Co sądzi pan o zastosowani styropianu na paśnik o wymiarach 0,5m x 1,0m? Czy styropian ze względu na swój skład chemiczny może w jakiś sposób szkodzić ślimakom ?Czy są jakieś przeciwwskazania? Zdaje sobię sprawę ,że jest to materiał delikatny i należałoby taki paśnik zabezpieczyć przed porwaniem przez wiatr. Z góry dziękuję za odpowiedź.

(20 kwietnia 2017)

Patryk

    Styropian jest bezpieczny dla ślimaków, ale jakoś nie wyobrażam sobie paśników wykonanych z niego. Poza tym, styropian nie nasiąknie wodą, jak deska, i tym samym nie zapewni wilgoci ślimakom. Utrzymanie styropianowego paśnika w czystości też będzie trudniejsze.

    (1 maja 2017)

    admin

Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie paśników do parku.
Z uwagi na fakt, że mam dostęp do tanich materiałów w takich rozmiarach moje paśniki będą miały wymiary dokładnie 1m x 0.5 m.
Ze względów organizacyjnych jedna „kwatera” będzie miała kształt prostokąta o wymiarach 24 m x 4 m (wymiary pomiędzy ścieżkami technologicznymi porośnięte perko). Oczywiście wielokrotność takich prostokątów będzie pokrywać cały teren przeznaczony pod park. Zakładając tucz 4 ton potrzebował będę 8 takich „kwater”.
Czy mogę umieścić paśniki w odległości 0,5 m od ścieżki dłuższym bokiem paśnika równolegle do ścieżki w dwóch rzędach na kwaterze co daje 24 paśniki. Suma to 192 paśniki na 4 tony. Czy lepiej ułożyć paśniki krótszym bokiem do ścieżki w dwóch rzędach co daje 32 paśniki na kwaterę. Suma to 256 paśników na 4 tony.
Odległości pomiędzy paśnikami to ok. 1 m. Czy taka ilość jest wystarczająca?
Jaka jest zalecana odległość paśnika od ziemi zważywszy, że są one ustawiane pod kątem. Czy jest to wymóg konieczny??
Dziękuję za odpowiedz..
Pozdrawiam.

(27 lipca 2017)

Przemysław

    Witam
    Ja bym dała więcej paśników. Aby bezpiecznie udało się Panu wyhodować 4 tony, powinien Pan przygotować ok. 600 paśników o wymiarach 1m x 0,5m i tak je ułożyć, aby się zmieściły. Natomiast czy ustawi je Pan krótszym czy dłuższym bokiem do ścieżki, to nie będzie miało znaczenia dla ślimaków, może mieć jedynie wpływ na Pana wygodę karmienia. Ale to jest kwestia względna i dopiero po jednym sezonie można stwierdzić, co kto woli. Zaleca się ustawienie paśnika pod kątem i na nóżkach – u nas jest to ok. 20 cm od ziemi.
    Pozdrawiam

    (27 lipca 2017)

    admin

Dziękuję za odpowiedz.
Po przeanalizowaniu planów wyszło, że umieszczając w jednej kwaterze (4 m x 24 m) paśniki w trzech rzędach krótszym bokiem do ścieżki w odległości co 0,5 m uda się zmieścić 69 paśników. Przy założeniu 8 kwater daje to nam 552 paśniki na 4 tony. Z czego wynika taka ilość paśników gdyż daje to prawie 50% pokrycie powierzchni parku?
Zakładam, że paszę podajemy na wszystkie paśniki?
Pozdrawiam.

(28 lipca 2017)

Przemysław

    Tak, paszę dajemy na wszystkie paśniki.

    (28 lipca 2017)

    admin

Dzień dobry.
Śledząc wpisy na blogu nasuwa mi się jedno pytanie! Z czego wynika ilość potrzebnych paśników. Z tego co widzę to potrzeba ich dość sporo np. 600 szt. na 4 tony tuczu. Co nam daje taka ilość paśników i czy dysponując np. 300 paśnikami nie uda się wyhodować 4 ton ślimaka? Zakładam że ustawienie ma mniejsze znaczenie tzn. w którą stronę są nachylone czy w stronę parku czy ścieżki?
Dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam.

(1 sierpnia 2017)

Marek

    Ważna jest ilość paśników, a nie ich ustawienie. Paśniki to nie tylko miejsce podawania paszy, ale również zadaszenie, pod którym ślimaki mogą się schronić w czasie upałów. Obie te funkcje istotnie wpływają na możliwości wyhodowania odpowiedniego tonażu. Nawet, jeśli założymy, że przez cały okres tuczu na polu utrzymamy bujną roślinność o odpowiedniej wilgotności, w której ślimaki będą bezpiecznie bytować nawet w czasie upałów, to jednak ilość 300 paśników nie wystarczy dla skarmienia całego stada. Duża część ślimaków nie będzie regularnie pobierać paszy, co przełoży się na duży odsetek niedorostków. Z naszego doświadczenia wynika, że na tonę ślimaków potrzebnych jest średnio 150 paśników o standardowych wymiarach 100cm x 50cm, zawsze można dać więcej, ale nie mniej.

    (1 sierpnia 2017)

    admin

Dzień dobry.
moją zwyczajne ewropaletu 1,2×0,8, czy można ich wykorzystywać?

(27 listopada 2017)

Oleksandr S.

    Tak, można wykorzystać takie palety.

    (28 listopada 2017)

    admin


Dodaj komentarz