BLOG

B

28 lutego 2012 Reprodukcja naturalna, czyli rozród ślimaków na polu

Łatwo wyliczyć, iż z 200m parku po 16 tygodniach tuczu można uzyskać – po uwzględnieniu strat w hodowli – około 60 tys. sztuk dorosłego ślimaka maxima, czyli jedną tonę. Średnio na 1 kilogram wchodzi 60 sztuk ślimaka jadalnego maxima i 120 sztuk ślimaka jadalnego muller. Przy hodowli ślimaka jadalnego muller, na jedną tonę tuczu potrzebujemy 300m parku. Oczywiście przy założeniu, że osiągają odpowiednie parametry, wielkość która jest wymagana przy sprzedaży towarowej. Można również w okresie letnim zasiedlać park reproduktorami, które będą w naturalnych warunkach kopulowały, znosiły jajka, następował będzie w parku wylęg małych ślimaczków. Oto najważniejsze dane potrzebne do obliczenia ilości reproduktorów i parku hodowlanego do wyhodowania określonej wielkości:

– Maxima – 8-10  reproduktorów na 1 m2 parku

– Muller – 15 -20 reproduktorów na 1 m2 parku

Tak więc wydzieloną część parku przeznaczamy do naturalnego rozrodu, aby w okresie lata odpocząć od rozrodu w pomieszczeniach hodowlanych. Jest to alternatywa do reprodukcji w pomieszczeniu, która wymaga zaplecza budynków i dużo więcej pracy.

Reproducję naturalną z powodzeniem prowadzi się w krajach takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy, czyli wszędzie tam, gdzie w marcu jest już ciepła wiosna. W polskich warunkach klimatycznych jest to dość trudne, choć z roku na rok robi się coraz cieplej, okres wiosenny powoli zanika i szybko po zimie rozkwita gorące lato, więc kto wie, może za kilka lat, to i u nas będziemy mogli przejść na taki rodzaj reprodukcji.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz