BLOG

Obrazek wyróżniający System zraszania w parku hodowlanym – czy potrzebny?
B

3 czerwca 2015 System zraszania w parku hodowlanym – czy potrzebny?

W celu utrzymania odpowiedniej wilgotności montuje się wewnątrz parku system zraszania, który pozwala uzyskać rozproszenie wody w postaci bardzo drobnej kropli. Woda musi dochodzić do każdego miejsca parku. Park dzieli się na sektory ścieżkami, po których poruszamy się w porze karmienia. Na ścieżkach nie powinny rosnąć żadne rośliny. Ścieżki można wysypać żwirem, wyłożyć płytami chodnikowymi itp.

Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie kilku parków o szerokości 2-3 m i dowolnej długości, wtedy nie ma konieczności wchodzenia do środka, a pomiędzy parkami pozostawiamy ścieżki do chodzenia o  szerokości około 80cm wysypane np. żwirem.

Woda jest ważnym czynnikiem przy rozmnażaniu jak i podczas tuczenia ślimaków w parku hodowlanym. W upalne dni jest niezbędna. Zarówno ślimaki jej potrzebują jak i rośliny rosnące w zagrodzie. Gdy rośliny poprzysychają nie będą dawały cienia ślimakom, a co za tym idzie? Nasza hodowla może poważnie ucierpieć.

W pomieszczeniu przy reprodukcji woda jest niezbędna i ślimak otrzymuje ją w postaci codziennego zraszania i mycia stołów reprodukcyjnych. W parku hodowlanym odchodzi nam ta czynność dlatego trzeba zadbać o inną formę dostarczania im wody. Mówię tu o upalnych dniach w okresie letnim.

Jeżeli nie stać nas w pierwszym sezonie na taki system zraszania, na stałe, profesjonalny i zautomatyzowany to świat się nie kończy. Możemy po prostu chodzić codziennie ze zraszaczem w postaci węża ogrodowego z końcówką rozpryskującą mgiełką. Jest trochę pracy przy takim zraszaniu, ale mamy pewność, że ślimaki i rośliny nie poschną.

UWAGA: Nawadnianie kropelkowe nie nadaje się do użytku w hodowli ślimaków. Nawadnianie kropelkowe stosuje się w uprawie roślin, gdyż krople wody doprowadzone pod roślinę bezpośrednio trafiają do jej korzenia. Natomiast w hodowli ślimaków musimy zadbać o to, aby ślimak miał wodę do picia, dlatego niezbędny jest system nawadniania zainstalowany od góry, który równomiernie zrosi całą zagrodę ślimaków. 

Powyżej przykładowe zdjęcie z naszej fermy podczas zraszania całej zagrody.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz