5 lipca 2013 Trochę z literatury fachowej – gatunki ślimaków
Ślimak w Polsce: Ślimaki, a zwłaszcza ślimak winniczek jest uważany za gatunek zaaklimatyzowany w Polsce już w okresie średniowiecza.
Helix Pomatia (winniczek). Nazywany od dawien dawna escargot de Bourgogne, od pewnego czasu nie pochodzi już z regionu Bourgogne, ani innego we Francji. Bardzo liczny w tym kraju, na początku XX wieku został zdziesiątkowany przez nadmierne zbieranie i używanie pestycydów w rolnictwie. Występuje w umiarkowanej strefie Europy środkowej i Azji. Do Polski winniczka sprowadzili włoscy mnisi, którzy propagowali ideę spożywania go w okresie postu. Gatunek jest chroniony na obszarze krajów Unii Europejskiej.
Helix Aspersa Maxima (Gros Gris – duży szary). Mięczak ten pochodzi z Afryki Północnej (Maroko, Algieria). Różni się od rodzimego ślimaka winniczka (Helix Pomatia) znacznie krótszym cyklem hodowlano-rozwojowym, co powoduje, iż jest preferowany w hodowli.
Helix Aspersa Muller (Pettis Gris – mały szary). Żył w Europie zachodniej, obecnie jest gatunkiem całkowicie chronionym. Obrót handlowy obejmuje wyłącznie ślimaki z ferm towarowych. Popyt na Helix aspersa muller wzrasta ze względu na modę konsumpcji ślimaka mniejszego i walory smakowe.