BLOG

O

28 lutego 2015 Tunel do hodowli ślimaków – kiedy i co wysiać?

Pytacie kiedy i co najlepiej wysiać w tunelu. Termin wysiewu jest mocno powiązany z wylęgiem pierwszych ślimaków, to znaczy, że wysiać należy na tyle wcześnie, aby pierwsze wylęgnięte ślimaki mogły zostać wprowadzone do tunelu na kilkucentymetrową roślinkę. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym terminem wysiewu jest kilka dni przed włożeniem kubków lęgowych na stoły reprodukcyjne. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że wykładamy kubki wtedy, kiedy ślimaki są gotowe do składania jaj – jest to przynajmniej tydzień po wybudzeniu (a w przypadku Mullera, nawet dwa lub trzy tygodnie).

Mówiąc prościej, jeśli decydujemy się wyłożyć kubki dziś, to możemy to zrobić, jeśli mamy już wysiany tunel. W przeciwnym razie, jutro zniesione kokony wylęgną się i będziemy musieli wypuścić małe ślimaki na gołą ziemię. A tego robić nie należy. Roślinka w tunelu stanowi przede wszystkim ochronę przed chłodem, czyli jej brak znacznie może wpłynąć na przeżywalność ślimaczków w tunelu w początkowym okresie, kiedy temperatury na dworze są jeszcze niskie.

Z drugiej strony, nie można przetrzymywać wylęgniętych ślimaków w inkubatorach, tylko dlatego że nie zdążyliśmy przygotować tunelu. Przetrzymanie małych ślimaczków w kuwetach przez dwa tygodnie od wylęgu grozi skarłowaceniem. Jeśli ślimak skarłowacieje, oznacza to, że już nigdy nie dorośnie.

Co do rodzaju wysiewanych roślin. Zalecamy wysianie mieszanki rzepiku perko i koniczyny białej. Perko dlatego, że ślimaki bardzo ładnie je jedzą, a koniczyna dlatego, że tworzy idealny gęsty dywan, chroniący ślimaki przed niskimi temperaturami. Wybieramy koniczynę białą, ponieważ ma najniższy wzrost, dzięki czemu nie przerośnie ogrodzenia antyucieczkowego. Pamiętajcie również, aby nie wysiewać perka blisko brzegów, gdyż w kwietniu przerośnie ogrodzenie.

Poniżej zdjęcie naszego tunelu bezpośrednio po wysianiu.

Tunel do hodowli

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz