BLOG

R

9 stycznia 2015 Wermikulit – podłoże do inkubacji jaj

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zastosowaniem wermikulitu do inkubacji jaj. Było o nim dość głośno, kiedy SG reklamował go wśród swoich hodowców. Zapewne wielu z Was próbowało tego podkładu w swoich hodowlach, dlatego zwracam się do wszystkich praktyków o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

W naszej hodowli zawsze stosowaliśmy mieszankę odkwaszonego torfu i kredy pastewnej, o odpowiedniej wilgotności. Uważam, że jest to bardzo dobry i bezpieczny podkład. Trzeba tylko pamiętać, aby do inkubatora nie trafiły żadne pozostałości odchodów ślimaka i żeby podkład był świeży, nigdy nie robimy go z używanej wcześniej mieszanki torfowej.

Niemniej jednak, widzę, że wiele hodowli zachodnich poleca wermikulit. Podają, że bardzo dobrze absorbuje wodę, ale przy tym nie staje się rozmoczony. Jest sterylny i nadaje się do ponownego użycia. Jest to materiał oddychający, a to z kolei zabezpiecza przed rozwojem pleśni i grzybów. Myślę, że ten czynnik byłby dość istotny, szczególnie, jeśli nie dajemy kokonów od razu do inkubacji, ale przez jakiś wstrzymujemy inkubację w drodze chłodzenia.

Napiszcie proszę, jeśli macie doświadczenie i znacie pewne źródło, z którego warto kupić ten podkład.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz