BLOG

Obrazek wyróżniający Wielkość ślimaków – Lipiec 2017
P

18 lipca 2017 Wielkość ślimaków – Lipiec 2017

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć pokazujących aktualną wielkość ślimaków w parku hodowlanym.

W tym roku ślimaki wyszły do parku dopiero na początku czerwca. Wcześniej nie było możliwości, gdyż zbyt zimna wiosna utrudniała wzrost perko. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy, czyli 18 lipca, tak wyglądają nasze ślimaki. Są mniejsze i większe, ale przeważająca większość powoli zaczyna się wywijać.

wywinięcie ślimaka

 

W naszym uznaniu, wielkość ślimaków na tak krótki okres tuczu (zaledwie niecałe dwa miesiące) jest znakomity. Tak dobry wzrost zawdzięczamy bardzo dobrej jakości paszy i ilości, jaką podajemy. Szczególnie teraz, kiedy ślimaki są już naprawdę duże, z tygodnia na tydzień wyraźnie widać wzrost zjadanej paszy. I tu szczególnie trzeba trzymać rękę na pulsie, ponieważ od ilości zjadanej paszy zależy jak szybko i równomiernie dorosną nam ślimaki. Dlatego nie żałujemy, sypiemy codziennie, nie robimy wolnych niedzieli, i sypiemy tyle, żeby na drugi dzień rano trochę zostało na paśnikach. Jeśli paśniki rano są wyczyszczone do cna, to oznaka, że sypiemy za mało. Jeśli będziemy sypać za mało paszy, to część ślimaków będzie niedojadać, a co za tym idzie, będą mniejsze od pozostałych. Przy szczególnie małej ilości paszy, możemy stracić roślinność na polu.

wielkość ślimaków

 

Od teraz ślimaki potrzebuję jeszcze dobrego miesiąca, aby się w pełni wywinęły i jeszcze ze dwa tygodnie, żeby się utwardziły.

Zbiory będzie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy brzeg muszli będzie na prawdę mocno twardy. W przeciwnym razie, muszelki połamią się w trakcie zasuszania i segregacji.

ilość paszy

Pod koniec sierpnia, jeszcze chwile przed zbiorami, przyjedzie czas na wybieranie reproduktorów. Obiecuję wrzucić kilka zdjęć, kiedy moment ten nastąpi na naszej fermie.

wzrost ślimaków ślimak w lipcu

 

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

witam
powiedzcie prosi

ile średnio miesięcy rośnie ślimak od urodzenie do sprzedaży?

(28 listopada 2017)

Oleksandr S.

  Ślimaki średnio rosną od maja do września.

  (28 listopada 2017)

  admin

Witam,
Mam pytanie odnośnie ilości paśników na polu, bo różne słyszałem wersje. Jeśli Wy przyjmujecie 300mkw parku na 1 tonę mullera to ile wtedy paśników postawić i jakich gabarytów? Większe a mniej lepiej czy odwrotnie? Jak to się liczy?

(5 marca 2018)

Arek

  Na 300m3 potrzeba 150 paśników o wymiarach 100cm x 50 cm. Zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru paśnika nie ma znaczenia dla ślimaka, ale wówczas trzeba odpowiednio dostosować ilość wystawianych paśników. Z praktycznego punktu widzenia paśniki nie powinny być dłuższe niż 120 cm, gdyż trudno je potem przenosić.

  (14 marca 2018)

  admin


Dodaj komentarz