BLOG

Obrazek wyróżniający Wypróżnianie ślimaków
Z

15 września 2016 Wypróżnianie ślimaków

Po zebraniu ślimaki pakujemy do worków żyłkowych. Koniecznie żyłkowe, nie raszlowe, ponieważ raszlowe zwyczajnie zostaną przegryzione.

Następnie worki układamy w przewiewnym miejscu na 2- 3 dni celem wypróżnienia. U nas funkcję taką pełni plastikowa siatka rozpostarta na metalowym stelażu.  Dobrze, aby ślimaki nie pozostawały na cały dzień na słońcu, najlepiej zorganizować takie miejsca w półcieniu lub pod wiatą. Dodatkowo, kilka razy dziennie przemywamy worki ze ślimakami, jednocześnie przewracając całość, aby pozbyć się jak największej ilości zanieczyszczeń i dobrze wymyć skorupki.

Najczęstsze błędy tego etapu:

a) ułożenie worków z zebranymi ślimakami na ziemi. W efekcie ślimaki będą wciąż jadły i nie wypróżnią się.
b) zbyt długie wypróżnianie. My wypróżniamy ślimaki maksymalnie przez 3 dni, następnie przechodzimy do zasuszania i hibernacji, czyli maksymalnie obniżamy ich aktywność życiową, dzięki czemu ślimaki nie tracą wagi. Natomiast, jeśli będziemy ciągnąć wypróżnianie w nieskończoność, to cały czas wodą pobudzamy ślimaki, a  przy braku dostępu do pożywienia, będą one coraz słabsze i lżejsze.
Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam.mam pytanie odnośnie wyprozniania ślimakow.jaka jest kolejnosc. Czy zbieracie slimaki do tych workow jak leci bez segregacji wyprozniacie zasuszacie i dopiero pozniej segregujecie? Jak to po kolei robic?

(10 listopada 2017)

emil

    Kolejność jest taka: zbieramy ślimaki do worków, zostawiamy na kilka dni na dworze do wypróżnienia, myjemy, zasuszamy, segregujemy, hibernujemy.

    (10 listopada 2017)

    admin

A jak się wypróżniają w workach to wam sie te kupy po muszlach nie rozmazują?

(19 listopada 2017)

Mariusz

    Pewnie, że skorupy są pokryte brudem. Właśnie dlatego trzeba dobrze umyć worki ze ślimakami na koniec wypróżniania. Myjemy pod dość mocnym ciśnieniem, więc skutecznie pozbywamy się odchodów i błota. Dopiero tak wymyte, mokre worki ze ślimakami umieszcza się w suchym pomieszczeniu w celu ich zasuszenia. Skorupy są teraz czyste i takie zostają, gdyż ślimaki przestają się ruszać i wypróżniać.

    (19 listopada 2017)

    admin

Czy woda z wodociągów nadaje się do mycia?

(10 grudnia 2017)

Tomek

    Oczywiście, że tak.

    (13 grudnia 2017)

    admin

Czy takie mycie slimakow w workach jest wygodne? Bo gdzies widzialem ze sa stoly do mycia slimakow. Co jest wedlug was praktyczniejsze?

(10 sierpnia 2018)

emil

    Wygodniejsze jest mycie ślimaków w workach, ponieważ unikamy zbędnego wkładania ślimaków do stołu i przesypywania z powrotem do worków. Dodatkowym mankamentem stołów jest to, że ślimaki przyklejają się do ich powierzchni i trzeba je następnie odrywać, a to z kolei może uszkadzać skorupę. W workach nie ma takiego problemu. Ponadto worki ze ślimakami można w każdej chwili przełożyć do skrzynek i zmagazynować na małej powierzchni, a w przypadku stołów i dużej hodowli, będzie Pan zmuszony do budowania wielu stołów.

    (10 sierpnia 2018)

    admin


Dodaj komentarz