BLOG

Z

12 października 2015 Zbiory ślimaków na przymrozkach

U nas zbiory nadal w toku, choć muszę  przyznać, że pogoda trochę pokrzyżowała nam plany. Sporo jeszcze niedorostków zostało nam do zebrania, a tymczasem w nocy zaczęły się przymrozki. Dzisiaj w ciągu dnia mieliśmy deszcz w połączeniu ze śniegiem, a to aura nieszczególnie przyjazna zbiorom ślimaków. Sam deszcz i spadek temperatury do zera nie stanowi zagrożenia dla ślimaków pod warunkiem, że mają się gdzie schować. Jeśli wciąż macie ma polu perko, to przy temperaturze zera stopni, ślimaki schowają się w liściach, pod paśnikami lub częściowo wkopią w ziemię i przeżyją. Śmiejemy się wówczas, że mamy już ślimaki w stanie hibernacji, więc jeden etap z głowy. Ale z drugiej strony trzeba bacznie obserwować prognozę pogody i na wypadek wystąpienia większych przymrozków, koniecznie wszystkie ślimaki wyzbierać z pola.

Według długoterminowej prognozy dla naszego regionu, czyli Wielkopolski, już od jutra pogoda ma się poprawić, znów będą „ciepłe” dni, bo aż 10-120C i, co najważniejsze, ciepłe i wilgotne noce.

UWAGA: w tym okresie nie zostawiajcie już zebranych ślimaków w workach na dworze. Jest już zbyt zimno, żeby pozostawić ślimaki bez żadnej osłony na zimnym wietrze. Zresztą przy tak niskich temperaturach, ślimaki nie będą się już wypróżniać. Najlepiej, jeśli bezpośrednio po zebranie opłuczecie je letnią wodą w celu obmycia skorup z resztek ziemi i na noc przeniesiecie do budynku.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz