BLOG

B

26 września 2014 Koszty założenia hodowli ślimaków – opłacalność, zysk

Wielu z Was pyta, jakie są koszty uruchomienia hodowli ślimaka. Już kiedyś poruszaliśmy ten temat, ale spróbujmy jeszcze raz podsumować najważniejsze koszty, jakie czekają nowych hodowców. Poniżej przedstawiam aktualny kosztorys dla rozpoczęcia hodowli Maximy i Mūllera z planowaną wielkością tuczu na poziomie 3 ton.

koszty hodowli

Łączny koszt powstanie przez dodanie kosztów stałych i odpowiedniej wielokrotności kosztów zmiennych. Czyli założenie hodowli na 3 tony wynosi odpowiednio:

– Maxima – 17.320 zł

– Mūller –   19.962 zł

Uwaga: Podane ceny uwzględniają zakup materiałów nowych, sprawdzonych i wytrzymałych na wiele sezonów (np. paśniki, kuwety). Oczywiście zawsze można zastosować tańszy zamiennik (np. używane palety zamiast nowego drewnianego paśnika, tańszy sterownik), ale doświadczenie pokazuje, że nie warto. Tak czy inaczej, w zależności od możliwości finansowych, każdy wybiera to, co mu odpowiada.

Proszę jeszcze wziąć pod uwagę, że podane koszty nie są całkowitymi. Jak zauważyliście nie ma tu takich pozycji, jak dostosowanie budynku np. założenie płytek czy wyklejenie styropianem, zewnętrzne ogrodzenie terenu, czy koszty zużycia mediów. Uznałam, że tego typu pozycji nie można przyjmować w kosztorysie ogólnym, bo przecież każdy z Was ma inną sytuację, jeden hodowca będzie musiał kupić bojler, a inny zdecyduje się na wywiercenie studni na polu, więc takie kalkulacje należy przeprowadzić indywidualnie.

Jaka jest więc opłacalność hodowli?

Przy założeniu utrzymania się średnich cen, tj. Maxima 10.000 zł/tona, Mūller 14.000/tona, otrzymamy taki zysk:

Zysk z Maximy: 30.000 zł – 17.320 zł = 12.680 zł

Zysk z Mūllera: 42.000 zł –   19.962 zł = 22.038 zł

W kolejnych latach zysk proporcjonalnie zwiększa się, ponieważ odchodzą nam duże koszty, jakie ponieśliśmy w pierwszym sezonie na wyposażenie naszej hodowli. Jedynym kosztem, który na pewno pozostanie to zakup paszy.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

А с Украиной сотрудничаете если да то как проходит процедура доставки улиток через границу и какие минимальные партии… Спасибо

(17 marca 2017)

Дмитрий

  Там немає мінімальної кількості. Ви можете принести стільки равликів, як ви хочете. Ви можете легко доставити равликів в Польщі. Це більш difiicult в Україні.

  (19 marca 2017)

  admin

witam chciałabym zapytać ile będzie kosztował zakup osesków potrzebnych do wyhodowania ok 3 ton ślimaków (oczywiście zakupionych u was) pozdrawiam

(1 października 2017)

AGATA

  Oseski na 3 tony kosztują 9.000 zł.

  (2 października 2017)

  admin

Witam
W niedalekiej przyszłości myślę o założeniu hodowli ślimaków sumiennie czytam wasze forum i blog. Oczywiście nie na wszystkie pytania znalazłem odpowiedzi, byłbym wdzięczny za ich udzielenie.
Czy cena skupu ślimiaka waha się zależnie od miesiąca, zapotrzebowania lub innych czynników?
Jeżeli tak to jakich?
Jak w praktyce wygląda (procentowo) sprawa, ile slimaków kwalifikuje się na klasę pierwszą a ile na drugą lub trzecią?
Czy hodowcy jednorazowo przywożą wam całe swoje zbiory czy może rozkładają to na raty?
Czy hodowca na własną rękę załatwia transport do skupu czy oferujecie państwo taką usługę?
To chyba tyle na tym etapie.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

(30 października 2017)

Adrian

  Witam
  Tak, cena skupu delikatnie różni się w poszczególnych miesiącach, ale nie są to znaczne wahania. W naszej hodowli uzyskujemy maksymalnie 10% drugiej klasy. Wszystko zależy od sezonu (długości lata) i zagęszczenia na polu. Natomiast trzecia klasa to taki dodatek do hodowli, czyli ślimaki, które wykluły się we wrześniu na polu.
  Hodowcy zazwyczaj przywożą towar partiami. Chociaż zdarza się, że dostajemy jednorazowo całość ślimaka od danego hodowcy. Najczęściej zależy to od odległości. Hodowcy z pobliskich miejscowości odwiedzają nas często, inni przywożą większe partie rzadziej.
  Hodowca zazwyczaj sam organizuje transport do nas, ale w braku możliwości, my również możemy odebrać ślimaki lub zorganizować transport.
  Pozdrawiam
  Ewa

  (1 listopada 2017)

  admin

Dzień Dobry.
Czy prowadzicie szkolenia, kursy jak otworzyć i prowadzić hodowlę ?

(15 grudnia 2017)

Rafał

  Tak, prowadzimy szkolenia.

  (23 stycznia 2018)

  admin

Witam serdecznie!Mam na imię Karo,jestem rolnikiem w powiecie suwalskim od 12lat,posiadam 8ha ziemi klasy 3i4 oraz budynki inwentarskie ok.900 mkw.ogólnie już wszystko próbowałem wychować i wyhodować,podobnie ja i mój ojciec,ale opłacalne lata już dawno za nami,no chyba, że ma się min.50 ha zemi.Trudno jest mi uwierzyć, że akurat na ślimakach w Polsce można biznes zrobić.A co jeśli chodzi o ilość rąk do pracy,czy stać będzie opłacić pracowników i rachunki za wodę,energię elekt.-(które z pewnością niskie nie będą), przy rozpoczęciu hodowli.Jeżeli przedstawiacie mi Państwo ,że to jest tak opłacalne jak piszecie i będzie również w mojej sytuacji a nie pociągnie za sobą ryzyka,to czy i tak muszę zaczynać od najniższego szczebla ,czyli -3ton? Mam możliwość zainwestowania kasy ale nie mam pewności że nie popłynę.Proszę,mnie przekonać,że się mylę.Dziękuje

(28 lutego 2018)

karol

  Hodowla ślimaków jest opłacalna i w zależności od skali produkcji można na niej zarobić dobre lub bardzo dobre pieniądze. Jednocześnie, jak w każdej działalności, efekt zależy od tego, jak się przygotujemy i przyłożymy w pracy. Jeśli zawalimy na etapie organizacyjnym lub zaniedbamy w trakcie hodowli, to poniesiemy porażkę i w konsekwencji stracimy zainwestowane pieniądze. Ryzyko w przypadku hodowli ślimaków jest trochę inne niż np. w działalności gospodarczej. Tu ryzyko jest po stronie samego hodowcy, czyli ryzyko związane z jego zaangażowaniem i dopilnowaniem hodowli. Natomiast, jeśli hodowca nie nawali, to zbyt na ślimaki i dobra cena są gwarantowane.
  Co do wielkości hodowli na początek – można zacząć od dowolnej ilości. Minimalna wielkość na początek to 2-3 tony, natomiast optymalna to 10 ton.
  Jeśli będzie Pan zainteresowany bliższym poznaniem zagadnienia hodowli ślimaków, bardzo proszę o kontakt telefoniczny.

  (2 marca 2018)

  admin

Jaki areał parku dla ślimaków na wychowanie 3 ton

(1 marca 2018)

Rafał

  Hodowla 3 ton ślimaków wymaga przygotowania 900 m2 pola.

  (2 marca 2018)

  admin

Witam
Jestem zdecydowany na rozpoczęcie hodowli. Mam pole, muszę tylko postawić budynek i tunel foliowy i mogę zaczynać sezon. Poczytam sobie jeszcze co dokładnie trzeba i mam nadzieje że osiągnę sukces gdyż jestem człowiekiem upartym i podjąłem decyzję, mam tylko nadzieję że to nie oszukaństwo, bo naczytałem się co nieco na forach o ślimakach niechlubnych rzeczy, np. że większość tych hodowców to fikcja i że ci ludzie bazują na sprzedawaniu reproduktorów a o zbycie mogę zapomnieć. Koszty otwarcia nie są jednak wielkie więc zaryzykuję. Zawsze jak nie wypali to budynek sie przyda i tunel też. Czy mógłbym dosyać namiary do państwa, w celu naradzenia się?

(17 marca 2018)

Marek

  Nie chcę się wypowiadać na temat innych hodowli. Natomiast nasza ferma jest prawdziwa, hoduje ślimaki na całkiem sporą skalę i gwarantuje zbyt ślimaków wyhodowanych przez współpracujących z nami hodowców. Zapraszam do kontaktu telefonicznego i obejrzenia naszej hodowli. Nasza ferma mieści się w Szczepidle, małej miejscowości obok Konina w Wielkopolsce. Telefon kontaktowy 608 322 113.

  (24 marca 2018)

  admin

A ja w przeciwieństwie do rozmówców jestem przekonany o tej hodowli i zgadzam się z Panią Ewą. Co prawda nie udało mi się z Państwem spotkać ale będąc przejazdem widziałem fermę już po sezonie w grudniu i jestem pod wrażeniem. W przeciwieństwie do przedmówców startuję prawie od zera w 2019 r. więc na zakup osesków i paszy pozostaje mi kredyt. Wychodzę z założenia że kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Liczę na spotkanie w styczniu.

(19 grudnia 2018)

Piotr

Witam Panie Piotrze przeczytalem Pana komentarz i jestem ciekaw czy sie udało wziąć kredyt i rozkrecic ten biznes z kredytu . Pozdrawiam

(10 kwietnia 2021)

J'cobie


Dodaj komentarz