30 grudnia 2016 Opłacalny biznes dla rolnika i nie tylko
Jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, szuka dobrego pomysłu na biznes lub będąc rolnikiem zastanawia się, co warto hodować, to zapraszam do zapoznania się z niniejszym postem.
Okazuje się, że nadal można dobrze zarobić w rolnictwie, zarobić na hodowli zwierząt. I nie mówię tu o dobrze znanych nam hodowlach rodzimych, ale o hodowli mięczaków, a precyzyjnie ujmując, mówię o hodowli ślimaków.
Jaka hodowla jest opłacalna? Jaki można osiągnąć zysk z hodowli ślimaków i kto może hodować ślimaki?
Hodowla ślimaków jest wysoce dochodowym zajęciem, a jej uruchomienie wymaga stosunkowo niskich nakładów. Hodować ślimaki może każdy, niezależnie czy jest się rolnikiem, czy nie. Jedyne co potrzebuje przyszły hodowca, to kawałek ziemi, najlepiej z budynkiem gospodarczym i chęć do działania.
Dlaczego tak bardzo opłaca się hodować ślimaki?
Oto kilka faktów dotyczących światowego rynku ślimaków:
– rocznie na całym świecie spożywa się ponad 500 000 ton ślimaków;
– ponad 80% udział w rynku stanowi powszechnie spożywany ślimak Helix Aspersa;
– największym odbiorcą ślimaków jest Francja, za którą w kolejce ustawiają się Włochy i Hiszpania, a tuż za nimi Japonia i Stany Zjednoczone;
– we wszystkich wymienionych krajach popyt na ślimaka jest większy niż jego podaż;
– we Francji ponad 80% konsumowanych ślimaków pochodzi z importu, we Włoszech ponad 65%, a w Hiszpanii 55%. Rośnie zainteresowanie ślimakami również w innych krajach europejskich, takich jak Portugalia, Belgia czy Szwajcaria, z uwagi na coraz większą popularność kuchni francuskiej i włoskiej;
Opłacalność hodowli ślimaków. Ile można zarobić na hodowli ślimaków?
Im większą prowadzimy hodowlę, tym więcej zarobimy. W dużych hodowlach zysk ze ślimaków sięga nawet setek tysięcy złotych w skali roku. Rosnące zapotrzebowanie na ślimaki, zwłaszcza w Europie, daje możliwość sprzedaży w zasadzie każdej wyprodukowanej ilości. Gatunek Helix Aspersa Muller, który jest w Polsce najczęściej wybieranym gatunkiem hodowlanym, cieszy się największym popytem dzięki wysokiej jakości mięsa i śluzu.
Hodowle prowadzone w krajach o klimacie umiarkowanym, np. w Polsce, zapewniają idealne warunki do prowadzenia hodowli ślimaków. Klimat Polski jest klimatem ciepłym umiarkowanym przejściowym, co oznacza, że łączy w sobie cechy zarówno klimatu morskiego, jak i kontynentalnego, a to z kolei pozytywnie wpływa na smak i kruchość mięsa ślimaka. Właśnie te cechy powodują, że ślimak hodowlany z Polski jest bardzo ceniony i poszukiwany na rynkach zagranicznych.
Czy warto hodować ślimaki?
Niektórzy zastanawiają się, czy warto hodować ślimaki i pytają co będzie, jeśli hodowców z roku na rok będzie przybywać. Czy nadal hodowla ślimaków będzie opłacalna?
W 2015 roku całkowita wartość światowego rynku konsumpcji ślimaków osiągnęła 12 miliardów dolarów. Natomiast z danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa Francji wynika, że w samej tylko Francji odnotowuje się corocznie niedobory ślimaków na poziomie około 90.000 ton ze względu na ich wysoką konsumpcję. Na podstawie powyższych informacji, mało prawdopodobne jest, aby zapotrzebowanie na ślimaki zostało zaspokojone w ciągu najbliższych 10 lat.