BLOG

Obrazek wyróżniający Wielkość hodowli ślimaka
B

22 stycznia 2017 Wielkość hodowli ślimaka

Im bliżej rozpoczęcia kolejnego sezonu hodowlanego, tym częściej pojawiają się pytania o wielkość hodowli, typu:

  • jaka jest najmniejsza opłacalna wielkość hodowli ślimaka na start, aby ocenić możliwości hodowli i dopasować ją do indywidualnych potrzeb?
  • od jakiej ilości ślimaków najlepiej zacząć?
  • przy jakiej wielkości hodowla się opłaca?

Próbując odpowiedzieć na te pytania trzeba najpierw ustalić zakładany cel

Cel – hodowla na próbę

Jeśli naszym celem jest rozpoczęcie hodowli po to,  aby w praktyce zobaczyć z czym ona się wiąże, ile czasu nam zajmuje i w ogóle czy nam się podoba, a co za tym idzie, czy chcemy zostać hodowcami ślimaków, wówczas wielkość od jakiej można rozpocząć wynosi 2 tony. Już wyjaśniam dlaczego nie mniej. Otóż stoły reprodukcyjne są tak zaprojektowane, aby pomieściły ilość reproduktorów odpowiednią da wyhodowania dwóch ton tuczu. Jest to zabieg celowy, związany z zapewnieniem takiej liczebności ślimaków na jednym stole, przy której ślimaki kopulują najefektywniej. Pewnie, że jeśli się ktoś uprze, to przygotuje stół w połowie planowanej wielkości, wypuści reproduktorów na jedną tonę i też będzie hodował. W takim jednak przypadku trzeba mieć świadomość, że taka ilość reproduktora nie złoży wystarczającej ilości jaja na wyhodowanie zakładanej tony. Zdarzają się czasem chętni na jeszcze mniejsze ilości, np. 100 czy 200 sztuk reproduktorów, ale taka próba hodowlana to już czysta abstrakcja.

Najmniejsza możliwa wielkość hodowli to 2 tonyjest to wielkość, przy której możemy w pełni doświadczyć wszystkich etapów hodowlanych i zmierzyć się z nowym wyzwaniem. To też ilość, która daje nam jakieś wyobrażenie na przyszłość. Obsługując w pierwszym roku hodowlanym jeden stół reprodukcyjny, widzimy ile czasu potrzeba na całą pracę, więc łatwiej jest nam planować przyszłą wielkość hodowli. Potem wystarczy przemnożyć poświęcony czas przez planowaną wielokrotność stołów.

Cel – hodowla dla zysku

Jeśli jednak naszym celem jest rozpoczęcie hodowli po to, aby hodowla dała nam odpowiedni zysk w skali roku, to zakładana wielkość nie powinna być mniejsza niż 10 ton. Hodowla ślimaków staje się opłacalnym businessem przy założeniu wyhodowania 10 ton. Wielkość ta wynika głównie z kosztu całej inwestycji i czasu jaki musimy poświęcić. Niezależnie od tego, czy hodujemy dwie tony czy dziesięć ton, to musimy przejść przez wszystkie etapy hodowlane, czyli musimy przygotować budynek do reprodukcji, utrzymać w nim odpowiednią temperaturę w czasie reprodukcji, następnie stworzyć tunel foliowy i przygotować nawadnianie na zabezpieczonym przed ucieczką poletku. Te wszystkie potrzeby są zarówno pracochłonne i czasochłonne. Natomiast zysk odpowiednio większy przy sprzedaży 10 ton, aniżeli 2 ton.

Czyli podsumowując, najmniejsza możliwa wielkość hodowlana to 2 tony, ale odpowiednio wysoką opłacalność zapewnia dopiero hodowla na poziomie 10 ton.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam
Proszę powiedzieć, jaka jest optymalna ilość reproduktorów na 1 poziomie stołu reprodukcyjnego o wym 1x2m oraz jakie są konsekwencje ilości większej od optymalnej.

(23 stycznia 2017)

danuta

    Witam
    Nie wiem jaki ma Pani rodzaj stołów. W zasadzie to nawet nie chodzi o rodzaj stołów tylko o ilość i wielkość ekranów. Musi Pani obliczyć ilość metrów kwadratowych całkowitej powierzchni dostępnej do chodzenia dla ślimaków. Optymalne zagęszczenie wynosi 100 sztuk na metr kwadrat. Przy większym zagęszczeniu wzrasta śmiertelność i spada kopulacja.

    (27 stycznia 2017)

    admin

Jakie wymiary mają stołu o których Państwo piszą powyżej? Wymiary stołu i ekranów i ile sztuk na metr kw stołu i jak to Państwo liczą?

(23 stycznia 2017)

Tomasz

    Mamy różne stoły na reprodukcji. Jednopoziomowe, dwupoziomowe, długie na 3m, jak i 5m. Nie ma znaczenia na jakich stołach hodujemy ślimaka, ważne żeby stoły były łatwe w obsłudze i żebyśmy zadbali o optymalne zagęszczenie ślimaków. Najlepsze efekty daje zagęszczenie 100 ślimaków na metr kwadratowy.

    (27 stycznia 2017)

    admin

Witam. Mam małe pytanie. Pisza Państwo ze najmniejszą hodowla sa 2 tony. A jakie są koszty zwiazane z tymi 2 tonami oraz 10 tonami jeśli chciał bym od państwa kupić te 2 bądź 10 ton podrostkow aby je wychowac i odsprzedac ?jakie są ceny podrostkow u panstwa? Czy jeśli chciał bym zacząć przygode ze ślimakami warto zaczac od chodowli podrostkow ? Czy jest to dobtym pomyslem ?

(23 stycznia 2017)

Damian

    Zawsze uważaliśmy, że najlepiej rozpocząć hodowlę od reprodukcji, ponieważ tylko w ten sposób w pełni poznajemy hodowlę ślimaka. Poza tym oczywiste jest, że od kolejnego roku będziemy musieli już taką reprodukcję prowadzić we własnym zakresie, więc dobrze jest już w pierwszym roku zdobyć pełne doświadczenie. Jest jednak spora część hodowców, którzy rozpoczynają od osesków/podrostków i też sobie chwalą takie rozwiązanie. Najczęściej na taki start decydują się osoby, które zbyt późno zapragnęły zająć się hodowlą ślimaków, zbyt późno żeby zdążyć z przygotowaniem pomieszczenia na reprodukcję. Takie rozwiązanie jest też, powiedzmy, „bezpieczne”, ponieważ nie inwestujemy w pierwszym sezonie w pomieszczenie, a jedynie w pole. Jeśli hodowla nie przypadnie do gustu, to zawsze łatwiej się wycofać, nie będzie żal inwestycji poniesionej w budynek. Myślę, że jeśli miałabym doradzić, to namawiałabym na start od reprodukcji wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pomieszczenie, które mogą do tego celu zaadoptować, natomiast jeśli ktoś nie jest pewien czy spodoba mu się hodowla ślimaków, to niech zdecydowanie rozpocznie od osesków. Co do kwestii kosztów, to reproduktor na jedną tonę kosztuje 1.500 zł, natomiast ilość osesków na jedną tonę to koszt dwukrotnie wyższy 3.000 zł.

    (27 stycznia 2017)

    admin

Ile w takim razie według państwa potrzeba zakupić reproduktora na 2 tony a ile na powiedzmy 10?

(24 stycznia 2017)

Katarzyna

    Na wyhodowanie jednej tony ślimaków wystarczy Pani 2000 reproduktorów, czyli 15 kg dobrej jakości reproduktora.

    (27 stycznia 2017)

    admin

Witam
piszę ponownie ponieważ zniknął gdzieś mój wcześniejszy wpis.
Proszę o informację, jaka jest optymalna ilość reproduktorów na 1 poziomie ula 1x2m?

(27 stycznia 2017)

danuta

    Pani post pojawił się powyżej. Posty wchodzą z delikatnym opóźnieniem.
    Pozdrawiam
    Ewa

    (27 stycznia 2017)

    admin

Witam a ile paszy ogulnie cza zurzyc na wyprodukowanie 1 tony slimaka?W 1 klasie skupu.

(30 stycznia 2017)

Pawel

    Witam
    Standardowo ślimaki zjadają paszę w stosunku 1kg paszy na 1kg zebranych ślimaków, czyli hodując 1 tonę ślimaków potrzebuje Pan tonę paszy.

    (31 stycznia 2017)

    admin

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czym Państwo czyszczą hale, stoły, paśniki ? I które pojemniczki / inkubatory na jaja są lepsze plastikowe czy styropianowe? Pozdrawiam

(31 stycznia 2017)

Monika

    Do czyszczenia wszystkich pomieszczeń i sprzętu używanego w hodowli stosujemy środek Pollena Farma JK. Natomiast inkubatory plastikowe, przezroczyste są zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze w inkubacji. Opakowania styropianowe można również używać, ale trzeba wiedzieć jakie i mieć doświadczenie w hodowli. Nowi hodowcy, którzy sięgają po styropiany najczęściej mają problem z ucieczką maluchów przez nieszczelności w zamykaniu oraz problem z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w styropianie – po prostu styropian nie jest przezroczysty jak plastik, więc nie widzimy czy jaja klują się prawidłowo, a przy większej ilości, zazwyczaj nie ma czasu, aby wszystkie pojemniki codziennie otwierać i sprawdzać w środku. Dlatego zdecydowanie polecam inkubatory plastikowe.

    (31 stycznia 2017)

    admin

Jeszcze chciałam zapytać czy po wybudzeniu reproduktorów przez pierwsze dwa tygodnie karmić je paszą dla reprodultorów czy dla tuczu ? I czy można u Państwa kupić 100 kg paszy czy tylko większe ilości?

(7 lutego 2017)

Monika

    Reproduktory w trakcie wybudzania i po wybudzeniu karmimy tylko paszą dla reproduktorów. Lepiej nie skarmiać starej paszy tuczowej. Po pierwsze jest ona już po dacie przydatności, więc na pewno nie jest pełnowartościowa, a po drugie nie zawiera składników pozytywnie stymulujących kopulację. Można u nas kupić 100kg paszy. Zapraszam

    (8 lutego 2017)

    admin

Witam od jakiegoś czasu interesuję się hodowlą ślimaka i postanowiłem zakupić małe slimaki do wyprodukowania 10 ton. Moje pytanie brzmi w jakim stadium wczesnego rozwoju najlepiej zakupić małe ślimaki jak podróż w takim okresie wpłynie na rozwój ślimaka i czy taki system hodowli jest efektywny a ryzyko zakupu małych ślimaków I komplikacji z tym związanych. Pozdrawiam

(17 lutego 2017)

Piotr

    Witam
    My sprzedajemy kilkudniowe ślimaki i takie same wypuszczamy do swojego parku hodowlanego. Na pewno nie polecam kupowania starszych, przetrzymanych w pudełkach, ponieważ bardzo istotne są pierwsze dni życia ślimaka dla jego późniejszego rozwoju. Kupując oseski, dobrze jest też zwrócić uwagę na ich opakowane – powinien Pan dostać tak zapakowane, aby w każdych warunkach można było je przewozić, czyli powinny być zabezpieczone przed utratą wilgoci i nasłonecznieniem. Jeśli sprzedający dostarczy Panu malutkie, kilkudniowe ślimaczki w dobrze zabezpieczonych opakowaniach, to nie musi się Pan obawiać podróży. Nasze oseski pokonywały znaczne odległości, nawet kilka tysięcy kilometrów i nigdy nie mieliśmy żadnych zażaleń. Jeszcze ważna informacja – oseski należy wypuszczać do parku tylko późnym popołudniem/wieczorem. Nigdy nie wypuszczamy w ciągu słonecznego dnia.

    (18 lutego 2017)

    admin

Witam. We wszystkich postach jest przelicznik ilości ton na ile metrów kwadratowych pola. Chciałbym się dowiedzieć jak to ma się do kokonów na m2 pola i jakiego ślimaka. Jak to jest u Was. Ile kokonów wypuszczacie na m2. Podawaliście że 1 tona na 300m2 pola (maxima czy muller?) czyli ile kokonów i czy jest uwzględniona strata w jakimś procencie?

(19 lutego 2017)

Łukasz

    My wypuszczamy maksymalnie 4 kokony na metr kwadratowy i tu mówię o przeliczniku dla Mullera. Natomiast żeby uwzględnić straty dobrze jest przyjąć większą liczbę kokonów. Straty jednak nie są takie same dla każdego hodowcy. Żeby je poprawnie skalkulować trzeba bazować na doświadczeniu, czyli skalkulować jakie mieliśmy w pierwszym roku hodowlanym i przyjąć je na takim poziomie w roku kolejnym. Chyba, że wiemy co było powodem zbyt dużych strat i powód ten wyeliminujemy. Poza tym inaczej ma się sytuacja, gdy ślimaki od razu wędrują w pole, a inaczej gdy są wcześniej odchowywane w tunelu. Wiem, że to trochę zawiłe. Żeby było prościej – my wykładamy u siebie 4 kokony na metr i uzyskujemy tonę ładnego tuczu. Natomiast, kiedy szykujemy oseski nowym hodowcom, to zawyżamy ilość potrzebną na wyhodowanie tony i dajemy 1600 kokonów.

    (20 lutego 2017)

    admin

Jaką muszę mieć powierzchnię parku hodowlanego na przyjęcie tych oseskow na 10 ton dorosłego ślimaka a w późniejszym okresie ile dokładnie potrzeba pola na wyhodowanie docelowo 10 ton.pozdrawiam

(19 lutego 2017)

Piotr

    Na wyhodowanie 10 ton ślimaka potrzeba 30 arów (3.000 m2). Na taki sam obszar musiałby Pan wyłożyć oseski na 10 ton.

    (20 lutego 2017)

    admin

mam pytanie czy zgadzacie się państwo z tym stwierdzeniem które znalazłem w internecie”…Wzrost małych ślimaków przez pierwsze tygodnie ich życia nie może w żaden spośób zostać zahamowany. Gdy przyrosty młodych w tym okresie zostaną zahamowane np. przez przekładanie ich i przewóz, aklimatyzację w nowym miejscu, ślimaki te już nigdy nie osiągną odpowiednich rozmiarów (zostało to udowodnione naukowo). Tracimy 90-95% stada!!!
Transport maluchów to także olbrzymie ryzyko mikrouszkodzeń, ujawniają się one czasami dopiero po 2-3 miesiącach i prowadzą do śmierci bądz poważnych deformacji ślimaków.

(20 lutego 2017)

Piotr

    Całkowicie się nie zgadzam z tym stwierdzeniem. Oseski przewożone są w tych samych inkubatorach, w których się kluły, bez żadnego ich dotykania czy przekładania. Dlaczego panowie z … wypisują głupoty o aklimatyzacji w nowym miejscu? Przecież każde miejsce po wyjściu z inkubatora jest dla malucha nowe. On nie zdążył się jeszcze nigdzie przyzwyczaić, więc co za różnica, czy zostanie wypuszczony w pole w Polsce czy np. w Grecji. W każdym jednym musi sobie poradzić, a na to ma wpływ temperatura, wilgotność i zadarnienie na polu. Kolejny wymysł dotyczący mikrouszkodzeń? O czym oni piszą? Czyżby ewentualne odklejenie się malucha z pokrywki i upadek na miękki torf, 2 cm niżej, miał spowodować uszkodzenia? To jak mielibyśmy hodować ślimaki na polu, gdzie notorycznie upadają z paśników i liści na ziemię? I te straty, rzeczywiście wpis na stronie dający do myślenia. Mnie jednak daje do myślenie tylko jedno, z mianowicie to, że panowie odpowiedzialni za te wymysły nie sprzedają osesków, więc robią wszystko, aby ludzi zniechęcić od takiego sposobu rozpoczęcia hodowli. Pozdrawiam

    (20 lutego 2017)

    admin

Jeśli macie taką produkcję to zapewne wypuszczacie oseski bezpośrednio na pole. Kiedy to robicie (maj czy czerwiec) i czy też w tedy 4 kokony na metr2? Oraz ile kosztuje u Was pasza na tucz i czy jest możliwość negocjacji ceny paszy przy większej ilości ton?

(21 lutego 2017)

Łukasz

    Tak, wypuszczamy bezpośrednio na pole. W tym roku będziemy wypuszczać 3,5 kokona na metr, na pewno po połowie maja, początek czerwca. Proszę zadzwonić w sprawie kosztów paszy, zawsze możemy spróbować wynegocjować cenę korzystną dla obu stron.
    Pozdrawiam
    Ewa Sulej
    608 324 333

    (22 lutego 2017)

    admin

Witam mam pytanie ile i o jakich wymiarach potrzebuje stołów produkcyjnych potrzebnych do uzyskania 10 ton ślimaka przy zbiorze.pozdrawiam

(30 marca 2017)

Piotr

    Przy założeniu standardowych stołów, czyli jednopoziomowych, o wymiarach 1m x 3m, potrzebnych będzie 5 sztuk.

    (1 kwietnia 2017)

    admin

Mam pytanie czy gdy otrzymam oseski po 20 Maja I wypuszcze je na pole to czy przy prawidłowym ich karmieniu na pewno dorosna do wymaganych rozmiarów wymaganych przy skupie?I jak to wygląda w skali procentowej przy 10 tonach ile procent z takiej partii uzyskuje wymiary pozwalające zmieścić się w pierwszej klasie A ile procent ślimaków będzie musiała poczekać z dorosnieciem do następnego sezonu.pozdrawiam

(6 kwietnia 2017)

Piotr

    W naszych warunkach klimatycznych można bezpiecznie wypuszczać oseski do połowy czerwca. Oseski spokojnie dorosną zakładając odpowiednie karmienie i nawadnianie przez cały okres tuczu. Wcześniej, czyli przed 20 maja często nie ma możliwości wypuszczenia osesków w pole z powodu przymrozków. Lepiej wypuścić je chwilę później, gdyż mamy pewność, że nie przemarzną w okresie tzw. „zimnej Zośki”. Trudno jest jednoznacznie określić procent niedorostków, gdyż ma na niego wpływ kilka czynników. Zazwyczaj niedorostki stanowią nie więcej niż 10%, choć przyznam, że na niektórych poletkach bywało więcej. U nas większa ilość niedorostków zawsze była spowodowana przegęszczeniem. Dlatego zawsze powtarzam, że w hodowli ślimaków więcej nie oznacza lepiej. Warto też zwrócić uwagę, że ślimaki w którymś momencie zaczynają składać jaja na polu, z których wylegają się maluchy. Jeśli przeciągamy zbiory dość długo i jesień jest ciepła, to w efekcie mamy sporą ilość niedorostków z drugiego rzutu. Takie niedorostki można zebrać i sprzedać lub zostawić na dotuczenie w przyszłym roku, ale nie powinniśmy ich zaliczać do wyniku tegorocznego, to jest jak gdyby pozaplanowy, dodatkowy zbiór ślimaków.

    (12 kwietnia 2017)

    admin

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy na wychodowanie 5 ton ślimaka wystarczy pole o powierzchni 8 arów? Czy 800 palet o wymiarach 1.2m x 0.5m wystarczy na taki park? Czy siatka na ptaki chroniąca drzewa owocowe zdaje egzamin jesli chodzi o slimaki? Nie jest za słaba na ogrodzenie parku od góry? Na moim terenie jest mnóstwo ptaków różnego gatunku. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

(19 kwietnia 2017)

Patryk

    Według naszej technologii chowu, potrzeba 15 arów na wyhodowanie 5 ton ślimaka. Na taki obszar potrzeba około 600 palet o wymiarach 1,2m x 0,5m. Zwiększenie zagęszczenia palet daje możliwość wyhodowania 5 ton na mniejszym areale. Myślę, jednak, że 8 arów to zdecydowanie za mało na 5 ton tuczu. Ślimaki nie zmieszczą się fizycznie pod paśnikami, perko zaniknie i otrzyma Pan całą masę niedorostków. Ja bym zaryzykowała zmniejszenie powierzchni ewentualnie do 12-13 arów.

    (1 maja 2017)

    admin

Bardzo proszę o podpowiedz ile trzeba liczyć kokonów na jedną tonę tuczu Maximy. Pozdrawiam

(22 kwietnia 2017)

Maxima

    Dla Maximy należy założyć, że potrzeba 800 kokonów na tonę.

    (1 maja 2017)

    admin

Jaką powierzchnię działki muszę posiadać do wyprodukowania 2 ton.Kiedy organizowane jest szkolenie, i w jakim terminie najlepiej zacząc hodowle.

(7 maja 2017)

piotr

    Na dwie tony potrzebuje Pan 600m2. Na szkolenia umawiamy się indywidualnie, a hodowlę rozpoczyna się od lutego.

    (12 lipca 2017)

    admin

Witam mam pytanie posiadam hale o wielkości 140m2 i wysokości 5.5m czy nada się ona na pomieszczenia dla reproduktor czy lepiej dostawać obok coś niższego tylko dla samych reproduktorów a część hali przerobić na chłodnie pomieszczenie magazynowe oraz reszta hali by służyła za suszarnie i sortowanie slimakow po zbiorze. Kolejne moje pytanie to czy potrzebujemy tunele czy park nam wystarczy i jaki jest mniej więcej koszt aby wyhodować 20t slimaka chodzi o koszt zrobienia parku itp

(20 czerwca 2017)

Patryk

    Witam
    Hala jest za duża na samą reprodukcję na 20 ton. Ale pewnie lepiej ją dostosować niż dostawiać nowy obiekt. Na pewno reprodukcja powinna być niższa, szkoda nakładów na ogrzewanie takiej kubatury. Jak najbardziej można w części hali przygotować chłodnię, magazyn paszowy i małe pomieszczenie do przygotowywania kubków lęgowych/wyciągania kokonów. Do suszenia i sortowania można wykorzystać reprodukcję i tunel foliowy. W czasie zbiorów stoją wolne. W kwestii tunelu foliowego – lepiej go mieć. Jeśli w kolejnych latach znów nie będzie wiosny, tak jak to miało miejsce w tym sezonie, to nie mamy gdzie wypuścić osesków w kwietniu i maju. Tunel nie jest dużym wydatkiem, nie jest też potrzebny duży, więc dla bezpieczeństwa lepiej go mieć. Koszt przygotowania parku na 20 ton powinien się zamknąć w kwocie 40 tys zł (w tym 14 tys. nawodnienie, 20 tys. paśniki).

    (4 lipca 2017)

    admin

Witam . Mam pytanie. Posiadam działkę o powierzchni 1000m2. Jak zrobić podział ? Jaki budynek wybudować ? Ile metrów2? Lepszy drewniany czy murowany ? Jakiej wielkości potrebuje tunel? Wiem że dużo pytań ale bardzo zależy mi na odpowiedziach. Aha ile mogę wyhodować na takiej ziemi slimaków ?

(24 lipca 2017)

Adam

    Na powierzchni 1000m2, czyli 10 arach, może Pan wyhodować maksymalnie 3 tony. Dokładnie potrzebuje Pan 9 arów na 3 tony tuczu, ten pozostały kawałek może Pan wykorzystać na niewielki tunel foliowy i mały budynek. Choć przyznam, że koszt postawienia budynku dla tak małej hodowli nie jest dobrym pomysłem. Myślę, że za duży nakład na budowę do spodziewanych zysków z tak małej hodowli.
    Aby wyhodować 3 tony ślimaków będzie Pan potrzebował pomieszczenie reprodukcyjne maksymalnie 15m2 i tunel foliowy o tej samej wielkości. Może lepiej kupić gotowy niewielki kontener lub blaszany garaż?

    (24 lipca 2017)

    admin

Tylko jak dostosować blaszany garaż aby go właściwie ogrzać? Skoro można wyhodować na takiej ziemi 3 tonu tuszu to powinienem mieć 2 stoły tak ? Czy dp o grzania takiego blaszaka można zastosować zwykły grzejnik olejowy ? Można taki grzejnik podłączyć pod wasz sterownik ?

(24 lipca 2017)

Adam

    Może być jeden stół proporcjonalnie wydłużony. Może być zwykły grzejnik olejowy, ale przydałoby się wyizolować blaszaka styropianem od środka, żeby zmniejszyć koszty ogrzewania. Grzejnik można podłączyć pod nasz sterownik.

    (24 lipca 2017)

    admin

Aha i ile musiałbym kupić kokonów (małych slimaków) lub repreduktorow aby otrzymać te 3 tony tuszu ? Jaki koszt zakupu byłby na waszej farmie ?

(24 lipca 2017)

Adam

    Na 3 tony tuczu potrzebuje Pan reproduktorów za kwotę 4.500 zł lub oseski za 9.000 zł.

    (24 lipca 2017)

    admin

Super. Dziękuję za szybką i konkretna odp jesteście wielcy 🙂

(24 lipca 2017)

Adam

Proszę mi jeszcze powidzie ile to w kg reproduktorow potrzeba na te 3tony ?

(25 lipca 2017)

Eryk

    Na 3 tony potrzebnych będzie ok. 60 kg reproduktorów.

    (25 lipca 2017)

    admin

Dzień dobry. Chciał bym zapytać o to ile mniej więcej ton tuczu może w ciągu roku obrobic jedna osoba ? Oraz ile rak do pracy byście Państwo zalecali przy 10 tonach slimaka od reprodukcji aż po zbiory?

(13 marca 2018)

Krzysztof

    Zakłada się, że jedna osoba obrobi 10 ton, przy czym w okresie reprodukcji i zbiorów jedna osoba będzie miała co robić całymi dniami, ale w okresie tuczu na polu, praca sprowadza się tylko do wieczornego karmienia (czyli ok. godzina pracy dziennie).

    (14 marca 2018)

    admin

witam ,
pytanie moje jest nastepujace …..
zeby zostac hodowca slimakato czy trzeba byc rolnikiem i jakie wymogi mosza byc spelnione ?

(3 kwietnia 2018)

grzegorz

    Hodować ślimaki może każdy, czyli rolnik, jak i osoba nie będąca rolnikiem. Co do wymogów, to trzeba przygotować pomieszczenie do rozrodu ślimaków, tunel foliowy i park hodowlany. Natomiast w kwestiach formalnych należy pamiętać, że hodowla powinna być zgłoszona w weterynarii.

    (26 maja 2018)

    admin

Witam,

Temat ślimaków dość mi chodzi po głowie. Ziemię mamy (jedna działka 30 ar, druga niewiele mniejsza), tyle że są to działki trochę na uboczu. Zapewne, żeby założyć taką hodowlę, to najlepiej gdzieś na miejscu koło zamieszkania, żeby pilnować i nie dopuścić do zniszczenia zarówno przez kogoś nieżyczliwego czy jakieś zwierzę.
Proszę napisać jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia. Czy takie hodowle powinny być zakładane koło miejsca zamieszkania?
I załóżmy na taką hodowlę próbną wielkości 3 ton, ile trzeba zainwestować mając samą ziemię?

Pozdrawiam serdecznie,
Ania

(17 kwietnia 2018)

Ania

    Działkę na pewno trzeba zabezpieczyć przed naturalnymi wrogami, typu kredy, jeże, ptaki (o ile są w sąsiedztwie sady owocowe). Zabezpieczać przed ludźmi nie ma potrzeby. Na prawdę nie zdarzyło się w naszej historii hodowlanej, aby ktoś nieżyczliwy zniszczył albo ukradł ślimaki. Jest to wręcz niewykonalne, więc o ludzi proszę się nie martwić. Natomiast bliskość miejsca zamieszkania jest dość istotna. Na hodowli jesteśmy codziennie, poza tym hodowla nie jest uciążliwa dla otoczenia, więc im bliżej, tym będzie nam wygodniej.
    Koszt uruchomienia hodowli zależy od wielu czynników, więc proszę zadzwonić, spróbujemy wspólnie przeanalizować posiadaną przez Panią infrastrukturę i obliczymy niezbędne nakłady.

    (21 kwietnia 2018)

    admin

Witam pytanko takie mam 50 arów ile mógłbym wyhodować ślimaka

(27 czerwca 2018)

Marek

    Na 50 arach może Pan wyhodować 15 ton ślimaka.

    (30 czerwca 2018)

    admin

Pytanie:
Gdzieś tutaj powyżej pisze Pani, że karmienie ślimaków z obsadą parku na 10 t zajmuje 1 h jednej osobie. Wydaje mi się to bardzo mało. Czy mogła by Pani przybliżyć jak to u Was wygląda, że przebiega tak sprawnie.

(17 października 2018)

danuta

    Na jednym naszym poletku (przeznaczonym na 5 ton) łączna długość ścieżek, po których chodzi się sypiąc paszę, wynosi 350 m. Karmienie to inaczej spacer, któremu towarzyszy jednoczesne sypanie paszy. Pół godziny na jedno poletko z powodzeniem wystarcza. Tak na prawdę, to pół godziny zabiera karmienie w lecie, kiedy paszy sypiemy więcej, co też powoduje potrzebę częstszego schodzenia ze ścieżki w celu dosypania paszy do wiaderka. Natomiast na początku karmienia osesków (maj, czerwiec), takie jedno poletko karmi się w 20 minut.

    (21 października 2018)

    admin

Dzień dobry,
Mam pytanie czy hodowla może znajdować się na terenie pochyłym? Czy może to być lekki stok o nachyleniu południowym (czy nie będzie tam za ciepło)?
Pozdrawiam

(6 listopada 2018)

Krzysiek

    Może Pan uruchomić hodowlę na terenie pochyłym i z nachyleniem od południa. Ślimakom na pewno nie będzie za ciepło. Schronienie przed słońcem w upalne lato zapewniają drewniane paśniki i regularne zraszanie. Natomiast delikatna pochyłość terenu sprzyja szybkiemu odprowadzeniu wody w wypadku dużej ulewy, tak więc raczej jest na plus w hodowli.

    (6 listopada 2018)

    admin

Witam ile sztuk oseska potrzeba aby wyhodować tonę ślimaka Mullera.I czy mozna hodowac slimaka na otwartym polu jeżeli w pobliżu robione są opryski na zboża.Pozdrawiam

(30 grudnia 2018)

Martyna

    Aby wyhodować tonę ślimaka Mullera potrzeba od 1300 do 1500 kokonów. Zazwyczaj opryski na sąsiednich polach nie są niebezpieczne dla ślimaków. Po pierwsze duża ich część jest wykonywana, kiedy ślimaków nie ma jeszcze na polu, a po drugie nie są to opryski typowo szkodliwe na ślimaka.
    Chyba, że sąsiad uprawia sałatę i zwalcza ślimaki.

    (2 stycznia 2019)

    admin

Dzień dobry, z uwagi na czas tj. 1 kwietnia raczej musiałbym zacząć chodowle od osesków. Posiadam teren na 10 ton lub wiecej.. jakie będą początkowe koszty oseskow oraz ile będzie kosztowała pasza do wychodowania 10 ton. Drugie pytanie przed jakimi zwierzętami czy ptactwem i w jaki sposób zabezpieczyć hodowle.. zakładam że sam płot tu siatka ogrodzeniowa nie wystarczy..
Pozdrawiam

(1 kwietnia 2023)

Marcin

Jeszcze jedna kwestia.. jakie powinno być podłoże tj. Trawa czy jakaś koniczyna zasiana.. aktualnie na polu rośnie dzika trawa…

(1 kwietnia 2023)

Marcin


Dodaj komentarz