10 lutego 2017 Budynek do hodowli ślimaka
Oto pytanie powtarzające się wielokrotnie w mailach, które dostajemy: Jaki budynek do hodowli ślimaka?
Drodzy hodowcy, budynek jak budynek, nie ma w nim nic nadzwyczajnego. W zasadzie nie ma znaczenia czy będzie to stare pomieszczenie gospodarcze czy nowo budowany obiekt. Każde pomieszczenie można przystosować, wykorzystać stare po gospodarcze, postawić nowe murowane, drewniane lub z innego materiału. Jeżeli owe pomieszczenia będą służyły tylko w okresie hodowli sezonowej, to jak najbardziej można wykorzystać nawet blaszak. Tu jest bez różnicy, ślimaki tego nie odczują, jeśli będą miały utrzymane odpowiednie warunki. Każde pomieszczenie nadaje się do hodowli ślimaka, o ile spełnia podstawowe wymogi w zakresie utrzymania temperatury, wilgotności i wentylacji.
Ale zacznijmy od początku
Po pierwsze, budynek do hodowli ślimaka powinien posiadać dobrą izolację.
Tu oczywiście nie chodzi o potrzeby ślimaka, ale nasze oszczędności. Reprodukcję rozpoczynamy w okresach zimowych, więc utrzymanie temperatury na poziomie 20 stopni będzie tańsze w budynku o dobrej izolacji. Na zdjęciu poniżej przykład dostosowania zwykłego budynku gospodarczego na potrzeby hodowli ślimaka. Ściany betonowe zostały obłożone styropianem. Dzięki temu stworzyliśmy bardzo dobrą izolację termiczną i zabezpieczyliśmy ściany przed wchłanianiem wilgoci. Tu ważna uwaga – styropian należy przykleić do ścian i połączyć płyta do płyty specjalną pianką, ale nie należy już go niczym „zarzucać”. Najlepiej pozostawić w surowej postaci jak na zdjęciu. Jeśli ktoś się uprze w jego zamaskowanie siatką i klejem, to niestety ponownie stworzy warstwę chłonąca wilgoć, a tego chcemy uniknąć.
Po drugie, pomieszczenie do reprodukcji ślimaków musi mieć odpływ w podłodze.
Podczas reprodukcji codziennie myjemy stoły ze ślimakami, a cały brud musi gdzieś odpłynąć. W zasadzie nie ma innej alternatywy, w budynku do hodowli ślimaka musi być kratka kanalizacyjna. Dobrze byłoby też zaimpregnować podłogę , aby ona również nie chłonęła wilgoci.
Po trzecie, pomieszczenie reprodukcyjne musimy wyposażyć w grzejniki, zamgławiacz, sztuczne oświetlenie i wentylację.
Dodatkowo, wszelkie okna należy zakryć czarną folią lub styropianem tak, żeby światło dzienne nie wpadało nam do środka.
Kiedy już dobrze odizolowaliśmy budynek do hodowli ślimaków, pozostaje nam wyposażyć go w niezbędne sprzęty, czyli:
- stoły reprodukcyjne
- regał otwarty na inkubatory
- regał zamknięty tzw. porodówka
- sterownik do hodowli ślimaków, osobiście polecam ten https://hodowla-slimakow.pl/pl/sterownik-do-hodowli-slimakow/
- oświetlenie, najlepiej zwykłe jarzeniówki w obudowach hermetycznych
- źródło ogrzewania, czyli grzejnik olejowy lub nagrzewnica
- źródło nawilżania, czyli nawilżacz lub zamgławiacz
- kratki wentylacyjne – jedna doprowadzająca świeże powietrze z zewnątrz, a druga wyciągająca powietrze na zewnątrz
Jeśli chodzi o wyposażenie, to tu naprawdę jest dowolność. Nikt nam nie narzuci, co i za ile musimy kupić. Mamy tylko zadbać o zachowanie odpowiednie warunków hodowlanych i sanitarnych.
Warto pamiętać, że nawet Ci duzi hodowcy zaczynali kiedyś od zera i nie mieli takich hal jak teraz mają, automatyki. Jeśli dobrze zorganizujemy „warsztat” pracy, to w każdym pomieszczeniu z sukcesem rozmnożymy ślimaki.