BLOG

Obrazek wyróżniający Ogrodzenie hodowli ślimaków
H

23 marca 2017 Ogrodzenie hodowli ślimaków

Poniżej opisuję ogrodzenie hodowli ślimaków, jakie ostatecznie stosujemy i uznajemy za najbezpieczniejsze.

Wcześniej na różne sposoby zabezpieczaliśmy park hodowlany. Była siatka helitex (https://hodowla-slimakow.pl/pl/siatka-helitex/), była siatka z prądem, była agrotkania ze smarem, aż w końcu stwierdziliśmy, że najskuteczniejsza jest agrotkanina z listwą solną.

Jak wykonać takie ogrodzenie parku hodowlanego?

Najpierw trzeba przygotować konstrukcję. U nas jest to konstrukcja drewniana (drewno sosnowe, nieimpregnowane). Konstrukcja ta wykonana jest z palików drewnianych, pionowych, wkopanych w ziemię na głębokość ok. 30 cm, w rozstawie co 1,5 m. Następnie paliki połączone są dwiema deskami, jedna przybita od tyłu palików, druga przyogrodzenie hodowli ślimakówbita od góry i tworząca daszek. Do tak wykonanej konstrukcji przymocowujemy tackerem agrotkaninę (matę szkółkarską). Agrotkanina powinna mieć taką wysokość, aby wystarczyła na wkopanie jej w ziemię (przynajmniej na głębokość 30 cm), a następnie obłożenie naszych palików i daszku, plus pozostawienie kilku centymetrów na tzw. „okapnik”. Taki kilkucentymetrowy pasek zwisający z daszku dodatkowo zabezpiecza przed wypłukiwaniem soli przez deszcz.

Bezpośrednio pod daszkiem przymocowujemy listwę na sól. Jest to zwykły kawałek listwy z wyfrezowanym zagłębieniem, w którym układamy sól w tabletkach. Jedno wyłożenie soli wystarcza na cały sezon.

Dobre ogrodzenie hodowli ślimaków jest bardzo ważnym czynnikiem, który w dużej mierze przyczynia się do sukcesu hodowlanego. Jeśli nie zabezpieczymy dobrze poletek, wówczas ucieczki ślimaków są masowe, szczególnie w deszczowe noce.

Z własnego doświadczenia szczerze polecamy wykonanie takiego rodzaju ogrodzenia hodowli ślimaków. Polecane zabezpieczenie jest:

  • stabilne,
  • wygodne w użytkowaniu, gdyż nie za wysokie, możemy swobodnie je przekraczać,
  • łatwe w obsłudze, wystarczy raz w roku wymienić sól

 

zabezpieczenie hodowli słimakow

Często dostajemy pytania dotyczące skutecznego zabezpieczenia pola przed ucieczką. Nie chcę w tym miejscu twierdzić, że nasze ogrodzenie jest jedyne i najlepsze. Na pewno istnieje inne, równie dobre ogrodzenie hodowli ślimaków, w końcu każdy z nas z czasem dochodzi do własnych ciekawych rozwiązań. Myślę jednak, że dobrze będzie, jeśli zwrócę uwagę na kilka aspektów, których warto było by uniknąć realizując własny pomysł na ogrodzenie:

1. nie stosujcie żadnej folii, jako alternatywy do agrotkaniny

agrotkanina jest bezpieczne dla ślimaków nawet przy dużym nasłonecznieniu, natomiast ślimaki, które w ciągu gorącego dnia pozostaną na folii, uschną na wiór

2. listwa ze solą lepiej żeby była zamocowana wyżej, pod daszkiem

zamocowanie jej przy samej ziemi spowoduje szybkie zaburzenie soli ziemią – deszcz odbijający się od ziemi zapryska błotem kostki solne, więc ślimaki zaczną uciekać

3. okapnik jest konieczny

deszcz lubi „zacinać” na wietrze, więc taki kawałek zwisającej agrotkaniny zabezpieczy sól przed wymyciem i nie trzeba będzie dokładać tabletek w ciągu sezonu

 

 

 

 

 

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam .Worek 25kg tych tabletek, na ile metrów ogrodzenia wystarczy ?? mniej więcej ??

(28 marca 2017)

Mr.Tomasz

    Przykro mi, ale nie pamiętam. Chyba musi Pan kupić worek i samemu sprawdzić. My zawsze kupujemy jedną paletę, czyli tonę. Wystarcza nam na obłożenie wszystkich poletek, na wyłożenie w stołach reprodukcyjnych, a resztę zużywamy w domu, do filtra wody.

    (1 kwietnia 2017)

    admin

W worku 25kg jest ok.1750 szt. średnica tabletki 25mm, na 1mb wychodzi 40szt.Czyli worek na około 43 m ogrodzenia.

(2 kwietnia 2017)

Mr.Tomasz

Witam.Czy zamiast drewnianej listwy z rowkiem mozna zastosować plastikową listwę np. taką do płyt gipsowo-kartonowych?

(19 kwietnia 2017)

Patryk

    Można zastosować listwę plastikową, ale myślę, że istnieje ryzyko szybszego rozpuszczania się soli. Woda, która dostanie się do listwy, sama z niej nie wypłynie, więc spowoduje szybsze rozpuszczanie soli. Natomiast w przypadku zastosowania listwy drewnianej, wszelkie nadmiary wody wnikają w drewno, zamiast w sól.

    (1 maja 2017)

    admin

Mam pytanie odnośnie wewnętrznych wymiarów listwy (rowka) na sól. Jeżeli chodzi o szerokość to 25 mm (średnica tabletek) ale jaka powinna być wysokość ścianki żeby tabletki nie wypadały np. od wiatru?? Czy wysokość ok 12 mm ścianki (połowa średnicy) będzie wystarczająca?? Jak wysoko od ziemi najlepiej jest zamontować taką listwę? I ostatnie pytanie czy jeden rząd tabletek dający barierę o szerokości 25 mm jest wystarczający. Czu może lepiej dwa rzędy tabletek co daje 50 mm przeszkodę?
Będę wdzięczny za odpowiedz.

(25 lipca 2017)

Przemysław

    U nas zagłębienie to połowa średnicy, czyli ok., 12-13 mm. Tabletki nie wypadną, gdyż od jedne strony zabezpieczone są przed wiatrem agrotkaniną i wystarczy ułożyć jeden rząd. Ślimak cofa się po napotkaniu na sól, więc drugi rząd jest zbędny. Wysokość tabletek od ziemi to ok. 30cm.

    (25 lipca 2017)

    admin

Czy do budowy ogrodzenia można używać płyt OSB??

(25 lipca 2017)

Przemysław

    Zdecydowanie nie. Płyta OSB nie jest odporna na warunki atmosferyczne. Wystawiona na działanie deszczu zacznie pęcznieć i na pewno będzie do wymiany po jednym sezonie.

    (25 lipca 2017)

    admin

Dzień dobry.
Czy zabezpieczenie w postaci listwy solnej może być stosowane na stołach reprodukcyjnych?? Jeżeli tak to jest jakaś minimalna wysokość na której należy taką listwę zamontować??
Przy reprodukcji zużywa się dużo wody i czy zabezpieczenie tabletek przed wodą nie ułatwi ucieczki ślimakom?
Pozdrawiam.

(8 sierpnia 2017)

Marek

    Można zabezpieczyć stoły reprodukcyjne listwą solną i bardzo dobrze sprawdza się takie rozwiązanie. Wysokość zamontowania listwy zależy od rodzaju stołu, w naszym przypadku listwa zamontowana jest na wysokości 5cm od poziomu siatki. Jeśli listwę wcześniej dobrze zasolimy, to ślimaki będą się cofać po dojściu do samej listwy. Zawsze trzeba uzupełniać sól w trakcie reprodukcji, ale im więcej soli rozpuści się w listwie, tym brdziej ją zasoli i lepiej zabezpieczy przed ucieczką.

    (10 sierpnia 2017)

    admin

Proszę o więcej zdjęć ogrodzenia, z innych kątów, bliżej – aby było bardziej widocznie.

(14 grudnia 2017)

Tomasz

    Obiecuję zrobić lepsze zdjęcia i załączyć w poście wiosennym dotyczącym przygotowania pola.

    (20 lutego 2018)

    admin

Jakie wysokie mają Państwo ogrodzenie ?

(2 marca 2018)

Barbara

    Ok. 40 cm

    (2 marca 2018)

    admin

A deski jakiej szerokości Państwo używali ? Paliki były wkopane czy wbite w ziemie ? Jak przymocowali Państwo deskę na sól ?

(3 marca 2018)

Barbara

Witam, ile tabletek trzeba na 1m?

(7 marca 2018)

Dawid

    Odpowiedź w jednym z postów poniżej.

    (14 marca 2018)

    admin

Dzień dobry! Przychodzę z pytaniem czy taka sól nie zaszkodzi ślimakom? Mam na myśli to czy ślimaki po kontakcie z taką tabletką nie zrobią sobie za dużej krzywdy i tylko się cofną?

Pozdrawiam ^^

(27 maja 2018)

Zuza

    Dotychczas nie zauważyliśmy upadków po kontakcie ze solą. Sól tak zastosowana nie rozpuszcza się szybko, a co za tym idzie nie zasala ziemi, która rzeczywiście mogłaby zaszkodzić ślimakom. Natomiast samo zetknięcie ślimaka z bryłką soli powoduje, że ślimak cofa się, czyli stanowi barierę nie do przejścia.

    (30 czerwca 2018)

    admin

Witam serdecznie, mam pytanie o matę szkółkarską. Czy wystarczy wysokość 0,80cm? Żeby wkopać te 30cm w ziemię i reszta na powierzchni? Polecacie jakąś gramaturę? Pozdrawiam serdecznie

(6 stycznia 2019)

Kinga

    Wysokość 80cm jest trochę mała. Lepiej gdyby miała Pani matę metrową. Gramatura najlepiej powyżej 100 g/m2.

    (7 lutego 2019)

    admin

Witam,
w ostatnim sezonie zaobserwowaliśmy w parku bardzo dużą ilość ropuch. Zauważyliśmy również tunele nornic.
Jak się przed nimi „bronić”?

(20 stycznia 2019)

Ilona

    Tylko trutki – wkładane do tuneli nornic/kretów. Na ropuchy nic nie poradzimy. Wszystkie żaby lubią tereny podmokłe, więc naturalnie mogą się zadomowić pod paśnikami.

    (20 stycznia 2019)

    admin


Dodaj komentarz