BLOG

Obrazek wyróżniający Reprodukcja ślimaków 2018
B

23 lutego 2018 Reprodukcja ślimaków 2018

Reprodukcja ślimaków 2018 na Fermie „Mokry Dwór” w nowej hali.

Nadszedł długo oczekiwany czas rozpoczęcia reprodukcji ślimaków w sezonie 2018. W tym roku reprodukcja ślimaków odbywa się już w nowo wybudowanej ślimaczarni. Oto jak wygląda hala reprodukcyjna.

Pozostaliśmy wierni naszym stołom reprodukcyjnym, które sprawdzają się najlepiej ze wszystkich, jakie do tej pory przetestowaliśmy.

Każdy stół jest jednopoziomowy, bokami otwarty i zabezpieczony przed ucieczką tabletkami solnymi.

Nasze pomieszczenie reprodukcyjne ma 200m2, co pozwoliło nam na ustawienie 16 stołów. Planowana wydajność tej reprodukcji to 50 ton.

Bardzo ważnym elementem reprodukcji jest kratka odpływowa, do której spływają zanieczyszczenia z pochyłej posadzki.

Poza tym, zadbaliśmy o utrzymanie wszystkich parametrów istotnych dla rozrodu ślimaków i w tym celu zainstalowaliśmy wydajną wentylację, dobre doświetlenie wszystkich stołów, linię zraszającą i zamgławiającą oraz ogrzewanie podłogowe.

Generalnie wszystkie instalacje są w tej chwili w fazie testowania i jak na razie działają bez zarzutów, ale już po pierwszych dniach prowadzenia reprodukcji daje się zauważyć, że ogrzewanie podłogowe, pomimo swych zalet, nie jest łatwe do sterowania.

Z jednej strony bardzo dobrze osusza podłogę, dzięki czemu nie ma problemu z utrzymującą się zbyt wysoką wilgotnością. Ale z drugiej strony, tak wielka tafla betonu działa z dużym opóźnieniem. Zanim się nagrzeje zapada nam noc ślimaków i na spadek temperatury również trzeba długo czekać. Dlatego też, chyba najlepszym wyjściem będzie regulowanie temperatury w pomieszczeniu za pomocą wentylacji, bynajmniej na razie, dopóki na dworze jest mroźno i bez trudu można wprowadzić schładzające powietrze.

 

Nasze ślimaczki zostały wybudzone na początku lutego.

Poniżej zdjęcia z pierwszych dni wybudzania.

 

                                                                

 

Dziś reprodukcja trwa już trzy tygodnie, ślimaki regularnie dostają marchewkę, bardzo ładnie kopulują, a my zdecydowaliśmy się na wystawienie pierwszych kubków z ziemią. Choć jest to jeszcze zdecydowanie za wcześnie na składanie jaj i klucie dla hodowli polskich, to jednak zamówienia na oseski, jakie musimy wysłać za granicę, w cieplejsze rejony Europy, zmuszają nas do przyspieszenia reprodukcji.

W tym roku wprowadziliśmy też pewną zmianę na naszej reprodukcji w stosunku do lat ubiegłych. Otóż, jak widać na załączonych zdjęciach zamieniliśmy nasze tradycyjne plastikowe, duże kubki na małe, czarne doniczki. I choć dużo bardziej woleliśmy nasze przezroczyste kubki, to jednak potrzeba zmniejszenia powierzchni magazynowej na porodówce sprawiła, że musieliśmy użyć mniejszych kubków na ziemię. O efektach tej zmiany będziemy mogli coś więcej powiedzieć za kilka dni.

 

 

 

 

 

Na zdjęciu po prawej, na podłodze pomiędzy stołami, widać takie małe urządzenie. Jest to osuszacz powietrza, czyli całkiem przydatne wyposażenie służące do zbijania wilgotności. Osuszacz powietrza potrzebny jest w hodowli ślimaków szczególnie w czasie zbiorów podczas zasuszania i hibernacji ślimaków. Niemniej jednak, przydaje się również na reprodukcji po wieczornym myciu stołów. Wilgotność jest wówczas bardzo wysoka i koniecznie trzeba ją obniżyć. Najłatwiej to osiągnąć wentylacją, ale gdy za oknem mróz, to wprowadzenie dużej ilości zimnego powietrza niepotrzebnie obniży temperaturę w pomieszczeniu i tu właśnie z pomocą przychodzi osuszacz.

Teraz, gdy reprodukcja ślimaków na hali ruszyła na całego, szykujmy się do uruchomienia reprodukcji w tunelu. Co prawda pogoda delikatnie psuje nam szyki. Poza tym jak to zwykle bywa, wcześniejsze zaniedbania odbijają się czkawką i tak na przykład, mamy problem z założeniem nowej folii na tunelu. Zmrożona ziemia nie pozwala na podjęcie prac, a czas goni. Reprodukcja w tunelu powinna ruszyć najpóźniej w połowie marca.

Prowadzenie reprodukcji ślimaków w tunelu foliowym jest alternatywnym wyjściem dla hodowców, którzy nie mają budynku. Wiąże się jednak z dużo większymi kosztami ogrzewania.

Jak tylko zdołamy założyć nową folię i wypuścimy ślimaki do tunelu, to z pewnością pokażę jak wygląda reprodukcja pod folią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam
Mam pytania:
1. Jakie siatki testowaliście na dół stołów i jaką używacie bo ciężko znależć taką żeby się nie rozciągała i ślimaki nie skakały jak na trampolinie spadając ze stołu
2. Jakie wymiary mają Wasze stoły i ile ślimaków wykładacie na stół?
3. z czego są te białe paśniki?

(24 lutego 2018)

Łukasz

    Zawsze używamy siatek metalowych powlekanych, a stoły mamy dość duże, gdyż 1,4m x 5,4m. Stół o takich wymiarach służy do wyhodowania 3 ton ślimaków.
    Natomiast te białe paśniki to zwykłe panele PCV (Castorama, Vox)

    (2 marca 2018)

    admin

Witam
Reproduktornia wygląda pięknie. Cudny widok.
Chciałam zapytać o dwie sprawy:
1. jakie wymiary tych pięknych uli
2. skąd pozyskujecie Państwo marchewkę (zawsze się boję, że taka kupiona na targu im zaszkodzi a własnej nie mam).
Pozdrawiam

(28 lutego 2018)

danuta

Witam a ile razy w tygodniupokrzywai wrotycz?

(28 lutego 2018)

Zosia

    Profilaktycznie raz na tydzień w zupełności wystarczy.

    (2 marca 2018)

    admin

A ile marchewki sypać i jak często?

(2 marca 2018)

Zosia

czym mierzycie wilgotność w pomieszczeniu bo kupiłam higrometr cyfrowy na allegro ale wydaje mi si ze źle pokazuje wilgotność bo jest ciągle 80-99 a w rzeczywistości tego nie czuć. Mam małą produkcję pierwszy rok i nie chciałabym zbyt dużo przeznaczać w profesjonalny sprzęt.

(4 marca 2018)

Agnieszka

    My również mierzymy higrometrem, ale mamy dobrej jakości. Proszę poszukać higrometru w wyspecjalizowanych sklepach. Zwykły tani z allegro czy marketu na pewno przekłamie odczyt.

    (14 marca 2018)

    admin

Kiedy pryskać wrotyczem , przed nocą czy w dzień ?

(6 marca 2018)

Viola

    W dzień nie pryskamy ślimaków. Oprysk należy wykonać przed nocą ślimaka.

    (14 marca 2018)

    admin

Dzień dobry. Chciał bym zapytać o to ile mniej więcej ton tuczu może w ciągu roku obrobic jedna osoba ? Oraz ile rak do pracy byście Państwo zalecali przy 10 tonach slimaka od reprodukcji aż po zbiory?

(14 marca 2018)

Krzysztof

    Jedna osoba spokojnie obrabia 10 ton na reprodukcji i w czasie karmienia ślimaków na polu. Natomiast przydałoby się wsparcie kolejnej osoby lub dwóch w czasie zbiorów.

    (24 marca 2018)

    admin

Dzień dobry! Powiedz mi, ile wolt masz ogrodzenie na stole dla ślimaków?

(15 marca 2018)

kiril

    Na stołach stosujemy sól, a nie prąd.

    (24 marca 2018)

    admin

Proszę o instrukcję na temat inkubacji na wernikulicie , sprawdzać wilgotność czy nie ,
jak duże otwory muszą być w inkubatorach , wiercimy otwory z zewnątrz czy od wewnątrz /są ,,zadziory ” /

(17 marca 2018)

Ewa

    Zawsze trzeba sprawdzać wilgotność. Wermikulit jest rewelacyjny do inkubacji ale trzeba go umieć przygotować, żeby nie przesuszyć jaj.
    Otwory w inkubatorach wiercimy wiertłem 1,5mm i najlepiej od środka.

    (24 marca 2018)

    admin

Dzień dobry.
Jestem zainteresowany rozpoczęciem hodowli ślimaków. Proszę o informację, czy konieczne jest posiadanie statusu rolnika, czy wystarczy działalność gospodarcza. Czy w 1 sezonie sensowne jest rozpoczęcie hodowli od oseska, aby nabyć doświadczenia na bazie niewielkiej hodowli. W kolejnym roku natomiast ruszyć z większą hodowlą, zaczynając od reprodukcji.
Czy sprzedajecie kilkudniowe oseski, jeśli tak to w jakim okresie, za jaką kwotę ( na hodowlę np. 1 tony), czy pakowanie, transport itp. nie zakłóci rozwoju osesków.

pozdrawiam Krzysztof

(21 marca 2018)

Krzysztof

    Sprzedajemy kilkudniowe oseski i bezpiecznie transportujemy na znaczne odległości.
    Może Pan zacząć od osesków, tym bardziej skoro nie ma Pan jeszcze budynku. Może Pan również prowadzić hodowlę w ramach działalności gospodarczej, ale lepiej byłoby jako rolnik. Proszę zadzwonić, spróbujemy Panu doradzić.

    (24 marca 2018)

    admin

Доброго дня. Дуже гарна ферма у вас. Цікавить чи маєте ви креслення цієї ферми. Будемо дуже вдячні за надану інформацію.

(22 marca 2018)

Микола

    Так, ми маємо. Зателефонуйте.

    (24 marca 2018)

    admin

Witam. Bardzo ciekawie to wszystko wygląda ale jak to mówią- diabeł tkwi w szczegółach. Chciałbym zapytać o ryzyka związane z taką hodowlą, np choroby, aura? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz z państwa strony.

(29 marca 2018)

bronisław

    Jak w każdej hodowli, tak i w naszej istnieją ryzyka i zagrożenia. Choć generalnie ślimaki nie chorują, to jednak dbamy o zachowanie higieny, szczególnie w czasie reprodukcji. Takim w zasadzie jedynym zagrożeniem na reprodukcji są roztocza ślimacze, które potrafią się namnożyć, kiedy zaniedbamy regularne sprzątanie stołów i dezynfekcje podłogi. Pogoda w naszej strefie klimatycznej sprzyja hodowli ślimaków, więc tu nie ma obawy. Natomiast zawsze istnieje ryzyko ze strony intruzów chętnych pożreć nasze ślimaki czyli szpaki, nornice, jeże. Aby uniknąć strat z tego tytułu stosujemy przeróżne zabezpieczenia.

    (21 kwietnia 2018)

    admin

Dzień dobry
Chciałabym kupić oseski potrzebne na wyhodowanie 2 ton ślimaka. Proszę o informacje jaki byłby koszt zakupu takiej ilości osesków.

(16 kwietnia 2018)

Agnieszka

    Koszt zakupu osesków na 2 tony wynosi 6 tys zł.

    (16 kwietnia 2018)

    admin

Po ilu dniach przenosimy ślimaki z inkubator ów do tunelu foliowego? Nie jedzą paszy tylko perkusja, czy jest to normalne?

(18 kwietnia 2018)

Viola

    Małe ślimaki wynosimy do tunelu, kiedy wyjdą na pokrywkę inkubatora. Z początki nie jedzą paszy, głównie żerują na liściach perko, ale po ok. 2 tygodniach pasza zacznie znikać z paśników.

    (21 kwietnia 2018)

    admin

Perko

(18 kwietnia 2018)

Viola

Witam,

Piszę jeszcze raz, bo wcześniej napisałam pod jakimś archiwalnym postem to może Państwo nie widzieli.
Jestem zainteresowana z mężem rozpoczęciem hodowli ślimaków. Ziemię mamy (jedna działka 30 ar, druga niewiele mniejsza), tyle że są to działki trochę na uboczu. Zapewne, żeby założyć taką hodowlę, to najlepiej gdzieś na miejscu koło zamieszkania, żeby pilnować i nie dopuścić do zniszczenia zarówno przez kogoś nieżyczliwego czy jakieś zwierzę.
Proszę napisać jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia. Czy takie hodowle powinny być zakładane koło miejsca zamieszkania? Mamy zamiar kupować działkę konkretnie pod budowę domu, to może lepiej żeby była trochę większa i na niej usytuować hodowlę?
I załóżmy na taką hodowlę próbną wielkości 3 ton, ile trzeba zainwestować mając samą ziemię?

Bardzo będę wdzięczna za fachową poradę.
Pozdrawiam serdecznie,
Ania

(19 kwietnia 2018)

Ania

    Działkę na pewno trzeba zabezpieczyć przed naturalnymi wrogami, typu kredy, jeże, ptaki (o ile są w sąsiedztwie sady owocowe). Zabezpieczać przed ludźmi nie ma potrzeby. Na prawdę nie zdarzyło się w naszej historii hodowlanej, aby ktoś nieżyczliwy zniszczył albo ukradł ślimaki. Jest to wręcz niewykonalne, więc o ludzi proszę się nie martwić. Natomiast bliskość miejsca zamieszkania jest dość istotna. Na hodowli jesteśmy codziennie, poza tym hodowla nie jest uciążliwa dla otoczenia, więc im bliżej, tym będzie nam wygodniej.
    Koszt uruchomienia hodowli zależy od wielu czynników, więc proszę zadzwonić, spróbujemy wspólnie przeanalizować posiadaną przez Panią infrastrukturę i obliczymy niezbędne nakłady.

    (21 kwietnia 2018)

    admin

Доброго дня ! Захопилась вирощуванням равликів Мюллер. Роблю все по різних відео інструкціях і статтях. Але зараз така проблема : вже чотири тижні інкубаціі а кокони ( яйця) не народжуються. Що тут не так роблю ? На деяких з’явилась плісінь. Дякую.

(26 kwietnia 2018)

Iryna

    У равлики лежали перші яйця через 4 тижні, тому все нормально.

    (18 maja 2018)

    admin

Witam
A jak tam rozród pod folią w tym roku?

(13 maja 2018)

Łukasz

    Ślimaki pod folią składają bardzo dużo jaj i śmiertelność jest zdecydowanie mniejsza, niż w hali.

    (18 maja 2018)

    admin

Ślimaki ,,REPRODUKTORY,, z Fermy Mokry Dwór to reproduktory a nie tucz , polecam.

(17 maja 2018)

Marzena

Доброго дня, панове! Прошу надати інформацію про ціну молодняка. Як вона вимірюється – в кілограмах чи поштучно. Може знаєте про труднощі чи їх відсутність при перетині кордону. Дякую.

(18 maja 2018)

Янек

    Ми продаємо дитячих равликів за ціною 3 000 злотих, і це сума, необхідна для одержання однієї тонни равликів.

    (18 maja 2018)

    admin

Mam pytanie do Państwa czy jeśli zostały mi reproduktory to najlepiej je zutylizować czy wypuścić do osobnego parku?
ps. nie wiem czy się to opłaca ponieważ nie chcą już jeść karmy i czy będzie sens je dokarmiać w parku

(1 lipca 2018)

Maciej

    Nie ma sensu tworzyć osobnego poletka dla pozostałych po reprodukcji reproduktorów. One będą szybko zdychać, a część zniesie jaja, z których wyklute ślimaki nie zdążą już dorosnąć do czasu zbiorów. Maluchy będą jednak zjadać paszę, więc tylko poniesie Pan niepotrzebne koszty.

    (5 lipca 2018)

    admin

witam od kiedy zaczyna sie hodowle slimaki i jaki jest koszt napoczontek chcialem sie dowiedziec

(19 lipca 2018)

wieslaw

    Hodowlę rozpoczyna się w lutym/marcu od reprodukcji lub w maju od osesków.
    Koszt zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zakładanej wielkości hodowlanej.
    Proszę zadzwonić, to udzielimy bardziej szczegółowych informacji – 608 322 113

    (20 lipca 2018)

    admin

Witam
Mam pytanie jak karmicie ślimaki na paśnikach przy tak duzej ilości paśników?

(25 sierpnia 2018)

Grzegorz

    Sypiemy paszę na wszystkie paśniki, staramy się równomiernie i zawsze obserwujemy ile zostało. W miejscach, gdzie pasza nie została zjedzona, sypiemy na drugi dzień mniej, a tam gdzie paśnik jest wyczyszczony do cna, sypiemy więcej.

    (26 sierpnia 2018)

    admin

Witam,
Mam pytanko, jaka powierzchnia budynku do reprodukcji jest potrzebna przy hodowli 25 ton?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Wojtek

(19 października 2018)

Wojtek

    Wielkość budynku mocno zależy od rodzaju zastosowanych stołów i też od ich ustawienia. Zachowując minimalne przejścia miedzy stołami wystarczająca będzie powierzchnia ok. 100m2. Jednak każde większe pomieszczenie sprawi, że praca na reprodukcji będzie wygodniejsza.

    (21 października 2018)

    admin

Jeszcze mam jedno pytanie jeżeli chodzi o park hodowlany. Jaka powinna być jego powierzchnia przy 25 ton tuczu?

(21 października 2018)

Wojtek

    Powierzchnia parku hodowlanego na 25 ton tuczu powinna wynosić 75 arów. Jest to całkowita powierzchnia przeznaczona dla ślimaków, łącznie ze ścieżkami, po których chodzimy karmiąc ślimaki.

    (21 października 2018)

    admin

Witam czy można zakupić oseski wyhodować je na polu później do hibernacji i od lutego po wybudzeniu rozpocząć rozmnażanie czy lepiej zakupić odrazu reproduktor i od tego zacząć rozmnazanie. Z góry dziekuje

(6 lutego 2019)

Gosia

    Można rozpocząć hodowlę od osesków, ale trzeba z nich wybrać reproduktora i tylko takiego ślimaka rozmnażać w przyszłym roku. Jeśli zostawi Pani do rozmnażania całość zebranego ślimaka, to reprodukcja nie uda się. W takiej sytuacji lepiej kupić reproduktora z fermy zarodowej.

    (7 lutego 2019)

    admin


Dodaj komentarz