BLOG

Obrazek wyróżniający Reprodukcja ślimaków w maju
B

15 maja 2021 Reprodukcja ślimaków w maju

Reprodukcja ślimaków w maju w tym sezonie weszła w swój moment kulminacyjny. Nareszcie doczekaliśmy się deszczowych dni, które sprzyjają wzmożonej aktywności ślimaków.

Po długim i zimnym przedwiośniu nastały ciepłe i deszczowe dni. Dopiero teraz w maju zrobiło się na dworze przyjemnie wiosennie. Wilgotne powietrze, zapach parującej po deszczu ziemi i cieplejsze noce powodują, że nasze ślimaki dosłownie szaleją na stołach reprodukcyjnych. Otóż ślimaki masowo kopulują, jedzą ponad miarę i co najważniejsze, składają ogromne ilości jaj. A takie ilości wkręconych ślimaków oznaczają tylko jedno, że jesteśmy w szczycie naszej reprodukcji.

Zresztą zobaczcie samiwkręty

Reprodukcja ślimaków w maju nabiera tempa. Okres tak intensywnej kopulacji potrwa jeszcze około dwóch tygodni. Tyle bowiem potrzeba, żeby wszystkie ślimaki zniosły jaja. Jest to długo wyczekiwany czas, poprzedzony ogromnym nakładem pracy naszej i ślimaków. Począwszy od zbioru reproduktorów jesienią poprzedniego roku, przygotowaniem ich do hibernacji, a następnie przetrzymaniem w stanie uśpienia całą zimę. I wszystko po to, by w lutym tego roku rozpocząć reprodukcję. Zwieńczeniem tego całego okresu ciężkiej pracy są obecnie znoszone kokony. Pozyskane kokony dają nowy początek, początek stad ślimaków, które zasiedlą kolejne polskie i zagraniczne fermy.

Reprodukcję ślimaków prowadzimy do końca maja. I choć ślimaki z pewnością będą wciąż znosić jaja, to jednak oseski wyklute w czerwcu mogą nie zdążyć dorosnąć przed zbiorami. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej dorastają oseski pozyskane w czasie reprodukcji majowej. Dlatego też, najbezpieczniej jest prowadzić reprodukcję ślimaków maksymalnie do końca maja, a w czerwcu jedynie wypuszczać na pole wyklute oseski.

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:


Dodaj komentarz