BLOG

Obrazek wyróżniający Reprodukcja ślimaków w tunelu
B

16 kwietnia 2018 Reprodukcja ślimaków w tunelu

Dzisiaj pokażę, jak wygląda nasza druga reprodukcja ślimaków w tunelu.

Tunel foliowy to nic innego, jak najprostszy ogrodowy tunel do upraw. Może być niewielkich rozmiarów, skonstruowany samodzielnie ze szkieletu drewnianego, na który zakładamy folię lub może być kupiony gotowy. Nie będę podpowiadać, która opcja jest tańsza, ale na pewno możliwości jest wiele. Na samym allegro znajdziemy dziesiątki tuneli na sprzedaż o różnych rozmiarach. Ciekawe oferty można też znaleźć na olx czy sprzedajemy.pl. Reprodukcja ślimaków w tunelu foliowym to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają budynku,  w którym mogłyby prowadzić hodowlę.

Tunel foliowy to alternatywa do tradycyjnej szklarni, która jest zdecydowanie droższa. Jeśli jednak, ktoś posiada swoją szklarnię, to równie dobrze może ją wykorzystać na hodowlę ślimaków.

My kupiliśmy używany tunel. W zasadzie można powiedzieć, że kupiliśmy samą konstrukcję, którą po przywiezieniu oczyściliśmy i pomalowaliśmy. Potem zostało założyć folię i gotowe.

Oto jak wygląda dzisiaj tunel foliowy w trakcie reprodukcji.

ogrzewanie w tunelu foliowym             slimaki w tunelu foliowym

Obecnie, po kilku latach prowadzenia reprodukcji w tunelu, stwierdzamy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ślimaki czują się tutaj wspaniale. Myślę, że to głównie za sprawą świetnej wentylacji, jaka zawsze panuje pod folią, oraz naturalnym promieniom słonecznym.

 

tunel foliowy dla slimakow

Przystosowanie tunelu do reprodukcji ślimaków nie jest zbyt trudne. Należy zapewnić oświetlenie, którym odpowiednio wydłużamy dzień, kiedy na dworze panuje półmrok. Reprodukcję w tunelu rozpoczynamy w marcu lub kwietniu, a wówczas dzień jest jeszcze zbyt krótki, więc trzeba go wydłużyć sztucznym oświetleniem. Dodatkowo potrzebna jest letnia woda i piec albo grzejniki elektryczne. Dogrzewanie tunelu zależy od warunków pogodowych. Niestety bez tego się nie obejdzie, gdyż musimy zapewnić ślimakom odpowiednią temperaturę na reprodukcji, więc koszty ogrzewania tunelu są większe niż budynku, ale nie jest to argument, który przemawiałby za prowadzeniem reprodukcji w budynku. Ślimaki w tunelu foliowym kopulują i składają bardzo dużo jaj, znacznie więcej niż w budynku, a to dla każdego hodowcy jest najważniejsze. Dlatego też, warto uruchomić hodowlę w tunelu odrobinę później, kiedy na dworze jest już cieplej i koszty ogrzewania nie będą tak bolesne, a intensywna kopulacja zrekompensuje stratę czasu i w efekcie otrzymamy odpowiednią liczbę kokonów.

hodowac slimaki w tunelu

 

Ważne jest, aby tunel do reprodukcji ślimaków był optymalnej wielkości czyli dostosowany do wielkości hodowli. Nie ma sensu robić zbyt dużego. W tunelu mają się pomieścić stoły reprodukcyjne i poletko dla osesków. Obie części mogą być w tym samym tunelu, tak zazwyczaj jest taniej, ale można też postawić dwa tunelu, czyli jeden na reprodukcję, a drugi dla maluchów. Przy drugim rozwiązaniu tunel dla osesków uruchamiamy miesiąc później.

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam
Chciałabym się dowiedzieć;
jak Państwo ogrzewacie tunel
jak chronicie ślimaki przed przegrzaniem kiedy słońce mocno operuje
jak zorganizowaliście odprowadzanie ścieków

POZDRAWIAM

(20 maja 2018)

danuta

    Tunel ogrzewamy piecem nadmuchoywm, natomiast przed przegrzaniem tunelu chroni siatka cieniująca.
    Co do ścieków, to są dwie opcje. Pierwsza to wylewamy w tunelu posadzkę i robimy kratkę ściekową, identycznie jak w budynku. Jest to opcja droższa, ale korzystna w dłuższej perspektywie. Druga możliwość, to ustawienie stołów reprodukcyjnych bezpośrednio na ziemi. W tym przypadku całość zanieczyszczeń pozostaje pod stołem, więc po sezonie trzeba wymienić wierzchnią warstwę ziemi.
    W zasadzie obie opcje są dobre i w żaden sposób nie wpływają na jakość reprodukcji. Do rozważenia pozostaje więc kwestia nakładów.

    (26 maja 2018)

    admin

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź, dopytam jeszcze tylko czy piec usytuowan y jest w
reproduktorni, czy w innym pomieszczeniu oraz jakie paliwo do pieca.
Pytam, ponieważ tak sobie myślę, że gdyby piec był w reproduktorni to mogłyby się zdarzyć przypadki zadymienia co mogłoby szkodzić ślimakom.

(27 maja 2018)

danuta

    Piec w tunelu mamy na ekogroszek, z kominem wystawionym na zewnątrz. Cały dym wyprowadzany jest na zewnątrz. Przy takim piecu, o ile cała instalacja jest szczelna, nie ma ryzyka zadymienia.

    (30 czerwca 2018)

    admin

Dzień dobry.
Bardzo duży ten tunel (jakiej jest wielkości ?)
Czy reprodukcję w tunelu prowadzicie równolegle z reprodukcją w nowym budynku ?

pozdrawiam

(15 czerwca 2018)

marcin

    Nasz tunel jest rzeczywiście duży, gdyż ma 300m2, 10m x 30m.
    Najpierw w lutym rozpoczynamy reprodukcję w budynku, po czym od marca dołącza reprodukcja w tunelu.

    (30 czerwca 2018)

    admin

Witam
A ile wykładacie repro na taki pieciometrowy jeden stół? I jak się sprawdza taki nawiew z pieca w jednym punkcie na taki duży tunel? duże jest zróżnicowanie temp i wilgotności przy piecu a na końcu tunelu?

(1 lipca 2018)

Łukasz

    Wkładamy ok. 60 kg reproduktorów na jeden stół.
    Piec jest bardzo wydajny, różnica temperatury jest niewielka, gdyż 1-2 stopnie. Natomiast wilgotność utrzymuje się taka sama dzięki zamgławianiu rozprowadzonemu przez cały tunel.

    (5 lipca 2018)

    admin

A ile KW ma taki piec i czy to jest taki od centralnego czy jakich ypowo nadmuchowy?

(23 lipca 2018)

Łukasz

    Nasz piec ma 75KW i jest piecem nadmuchowym, specjalnie produkowanym do ogrzewania tuneli foliowych.

    (23 lipca 2018)

    admin

Witam serdecznie,mam pytanie czy kupować środek na rozwój gonad? który tak bardzo wszyscy polecają… A rzekomo bez którego przyszle reproduktory nie będą znosily jaj…

(24 lipca 2018)

Karol

    Uważam, że nie ma sensu kupować żadnych środków. Ślimaki dojrzewają i naturalnie powstają u nich narządy płciowe bez naszej pomocy. Nie istnieje żaden cudowny proszek, który powodowałby rozwój gonad. To się dzieje naturalnie. Proszę pomyśleć, przecież w przeciwnym razie ślimaki nie miałyby szansy na przetrwanie w naturze.
    Nie wiem kto Panu oferuje i jaki środek, ale przypuszczam, że będzie to coś w rodzaju „suplementu” diety, czyli zestaw witamin i innych składników, które dobrze wpłyną na stan zdrowia ślimaka, ale na pewno nie spowodują rozwoju gonad.

    (27 lipca 2018)

    admin

Witam czy jest możliwość obejrzenia hodowli.

(2 sierpnia 2018)

Grzegorz

    Tak, zapraszamy do nas na fermę. Proszę tylko wcześniej zadzwonić, aby umówić się na spotkanie, tel. 608 322 113.

    (2 sierpnia 2018)

    admin

Witam
rozważam podjecie reprodukcji ślimaków,z jaka suma finansowa muszę sie liczyć na reprodukcje w tunelu

(10 sierpnia 2018)

agnieszka

    Nakład zależy od wielkości planowanej hodowli. Proszę podać jak dużą hodowlę chciałaby Pani otworzyć, wówczas będę mogła przedstawić przybliżoną kalkulację.

    (10 sierpnia 2018)

    admin

Witam, mam pytanie, czy panele, na które wykładacie paszę muszą mieć certyfikat do kontaktu z żywnością?

(26 sierpnia 2018)

Nikodem

    Nie, nie ma takiej potrzeby. Na reprodukcji nie ma kontaktu z żywnością. Wręcz przeciwnie, reprodukcja na stołach reprodukcyjnych to najbardziej brudny etap hodowlany. A dodatkowo, im więcej brudu na stołach, tym ślimaki lepiej się czują, a to przekłada się na lepszą kopulację.

    (27 sierpnia 2018)

    admin

Witam, chciałbym się dowiedzieć, co się dzieje z pomieszczeniami do reprodukcji w okresie od maja do lutego. Rozumiem, że reprodukcja trwa od lutego do maja…

(11 września 2018)

Nik

    Po zakończeniu reprodukcji pomieszczenie można ponownie wykorzystać do zasuszania i segregacji ślimaków w czasie zbiorów. Jeśli dodatkowo zamontujemy agregat chłodniczy, to pomieszczenie może również stać się naszą chłodnią. W ten sposób wykorzystamy jedno pomieszczenie wielofunkcyjnie przez cały rok.

    (12 września 2018)

    Ferma "Mokry Dwór"

Witam, planuje założenie parku o wielkości 25ar. Mam kilka pytań i liczę na rzetelną odpowiedź:

1. Ile tuczu mogę uzyskać z takiej powierzchni?
2. Jak dużą powierzchnię powinienem mieć pomieszczenie reprodukcyjnego aby uzyskać reprodukcję na 25ar.?
3. Jeśli chciałbym zacząć od osesków ile ich potrzebuje oraz jaki będzie ich koszt na 25ar?
4. Jeśli zdecydowałbym się w 1 roku prowadzić reprodukcję ile potrzebuje reproduktorów i jaki będzie ich koszt na wytworzenie materiału do 25ar?

Pozdrawiam Rafał

(13 września 2018)

rafał

    Na powierzchni 25 arów może Pan wyhodować 8 ton ślimaków. W tym celu pomieszczenie na reprodukcję minimalnie musi mieć ok. 30m2. Koszt zakupu reproduktorów na 8 ton wynosi 12.000 zł, natomiast osesków 24.000 zł.

    (13 września 2018)

    Ferma "Mokry Dwór"

Witam i dziękuję za powyższe informacje.
Czy mogą Państwo napisać o potrzebnych dokumentach potrzebnych w handlu ślimakami na terenie krajów Unii Europejskiej?

(13 września 2018)

Nikodem

    Na terenie Unii Europejskiej wystarczy Międzynarodowy List Przewozowy CMR i faktura.

    (13 września 2018)

    Ferma "Mokry Dwór"

Witam. Planuje hodowle na 8 ton tuczu. Powyżej napisaliście mi kwoty za reproduktory oraz oseski teraz chcialbym zapytać jak wygląda to w kg. Ile potrzeba kg reproduktorow lub ile oseskow.
1. Dodatkowo chcialbym zapytać ile potrzeba paszy na wyhodowanie 8 t.
2. Ile minut potrzeba dziennego zraszania ?

(21 września 2018)

Rafal

    Dla wyhodowania 8 ton ślimaków będzie potrzebne albo 160 kg reproduktora, albo osesków wyklutych z 12.000 kokonów.
    Co do paszy, to trzeba założyć, że zużyje Pan 8 ton paszy, gdyż w hodowli ślimaków zużywa się 1 kg paszy w stosunku do 1 kg uzyskanego ślimaka. Natomiast długość zraszania zależy od pogody i gleby. Im cieplej i bardziej piaszczysta gleba, tym zraszanie musi być dłuższe. Na przykład, zraszanie poletka na glebie klasy 5 lub 6 będzie trwało 30 minut, a na glebie gliniastej wystarczy 15 minut.

    (21 września 2018)

    admin

Dzięki za odpowiedź, chciałbym jeszcze dowiedzieć się który ślimak jest lepszy do hodowli oraz łatwiejszy. Dla którego nie będę potrzebował tunelu foliowego. Muller czy Maxima?

(22 września 2018)

Rafał

    Łatwiejszy w hodowli jest Muller, natomiast tunel foliowy będzie potrzebny niezależnie od gatunku.

    (22 września 2018)

    Hodowla Ślimaków

Witam
Reasumując:
na 25 arów miczycie 12 tys kokonów co daje 4,8 kokona na metr?
oraz 160 kg reproduktora kosztuje u Was 12 tys? czyli kilogram reproduktora u Was kosztuje 75 zł?

(22 września 2018)

Łukasz

    Tak, Pana obliczenia są poprawne. Dajemy więcej kokonów, niż powinno się wypuszczać. Postępujemy w ten sposób, ponieważ z naszej praktyki wynika, iż pierwszoroczni hodowcy mają zawsze większe straty. Natomiast nam zależy, na tym, aby hodowcy wyhodowali i przywieźli ślimaki na sprzedaż, a nie zrazili się po pierwszym sezonie. Każdy wie już w pierwszym roku, jakie błędy popełnił i w kolejnych latach wystarczy wypuszczać 4 kokony na metr.

    (22 września 2018)

    admin

Czyli nie istnieje możliwość hodowli bez tunelu? Np. Dłuższe przetrzymanie po reprodukcji lub ogólnie późniejsza reprodukcja tak aby warunki na dworze były już do wypuszczenia.
Jeśli załóżmy mamy tunel foliowy to W jakim miesiącu wpuszczamy do niego slimaki? Czy wymaga on ogrzewania wtedy?

(23 września 2018)

Rafal

    Istnieje możliwość hodowli z pominięciem tunelu, ale hodowla taka jest droga i ryzykowna. Droga, gdyż musimy prowadzić reprodukcję przynajmniej trzykrotnie większą, niż potrzebujemy dla danego tonażu. Ryzykowna dlatego, że jeśli wyklujemy ślimaki na zaplanowany termin, a na polu nie zdąży urosnąć roślina, to zmarnujemy maluchy i cała praca na nic. Kiedy mamy uruchomiony tunel, to nie martwimy się pogodą, która często uniemożliwia wczesne obsianie pola. Nie straszne też są przymrozki majowe, gdyż nasze ślimaki bezpiecznie siedzą w tunelu.
    Tunel wymaga ogrzewania tylko na początku, bezpośrednio po wysiewie (marzec/kwiecień). Potem, kiedy jest już zielono, wystarczy dbać o to, aby temperatura nie spadła do zera stopni.

    (24 września 2018)

    admin

OK dzięki za odpowiedz. Zatem jak duży potrzebuje tunel na planowane 8 ton tuczu.

(25 września 2018)

Rafał

    Powinien Pan przygotować 40m2 tunelu dla ślimaków na 8 ton.

    (25 września 2018)

    admin

Dzien dobry! Piszecie Państwo, że tunel ogrzewany jest nadmuchowo, jednak czy to nie przeszkadza ślimakom? Przecież nie lubią one wiatru i przeciągów, a grzanie działa zapewne więcej w nocy czyli w okresie ich żeru.

(11 października 2018)

Konrad

    W tunelu nie ma przeciągów. Nadmuch ustawiony jest ponad stołami, więc strumień powietrza nie jest skierowany bezpośrednio na ślimaki. Rzeczywiście grzanie działa głównie w nocy, ale dzięki niemu mamy zapewnioną odpowiednią temperaturę i dobrą wentylację w tunelu.

    (16 października 2018)

    admin

Witam
Proszę o wyjaśnienie dlaczego przy hodowli z pominięciem tunelu potrzeba trzykrotnie więcej osesków?

(19 października 2018)

danuta

    Z pominięciem tunelu nie potrzebujemy 3-krotnie więcej osesków. Osesków zawsze potrzeba tyle samo na tonę tuczu. W powyższym poście pisałam, że aby prowadzić hodowlę bez tunelu musimy stworzyć trzykrotnie większą reprodukcję. A wszystko po to, aby nasze stado zarodowe zniosło w bardzo krótkim czasie taką ilość jaj, jaką potrzebujemy dla zakładanej wielkości hodowlanej.
    Standardowo zawsze reprodukcja trwa od marca do maja, tak więc ślimaki znoszą jaja przez 3 miesiące (i stąd potrzeba wpuszczania osesków do tunelu). Jeśli chcemy uniknąć tunelu, to musimy zwiększyć stado zarodowe do takich rozmiarów, abyśmy otrzymali potrzebną ilość jaj w ciągu jednego miesiąca. Tylko w taki sposób można wypuścić oseski bezpośrednio na pole.

    (21 października 2018)

    admin

Witam,
Chcialabym uzyskac informacje, jak organizujecie utrzymanie czystosci na stolach, czy jest wymagane codzienne mycie, czy wystarcza „samoczyszczenie” gdy pracuja zraszacze? Ile sztuk maxima i ile mullera wchodzi na kilogram po hibernacji.
Dziekuje z gory za odpowiedz.

(31 października 2018)

RENATA

    Nie myjemy stołów codziennie. Dokładne mycie przeprowadzamy 2 razy w tygodniu, w pozostałe dni, tylko zraszamy ślimaki w celu pobudzenia do aktywności.
    Na drugie pytanie nie mogę podać dokładnej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy jak duże są ślimaki. Muller w pierwszej klasie może mieć od 6 gram do 12 gram, a Maxima od 12 gram do 18 gram.

    (6 listopada 2018)

    admin

Witam, jak zabezpieczyć park prze nornicami i kretami?

(2 stycznia 2019)

Tomasz

    Należy wykonać ogrodzenie antyucieczkowe na głębokość ok. 40 cm wgłąb ziemi. My mamy wkopaną agrotkaninę dookoła poletka na tą głębokość. Takie zabezpieczenie chroni przed nornicami i kretami ale nie w 100%. Zawsze jakaś część gryzoni przedostanie się do środka, a wtedy pozostaje regularne trucie. W tym celu umieszczamy ogólnie dostępne trutki w kanałach, które co jakiś czas pojawiają się w poletkach hodowlanych.

    (3 stycznia 2019)

    admin


Dodaj komentarz