BLOG

Obrazek wyróżniający Zbiór reproduktorów
B

28 sierpnia 2017 Zbiór reproduktorów

Na Fermie „Mokry Dwór” nadszedł czas na zbiór reproduktorów.

Jak wygląda zbiór reproduktorów i jaką ilość należy zebrać? Oto najważniejsze pytania zadawane przez młodych hodowców.

Na początek, ważne jest, aby nie przegapić odpowiedniego momentu na zbiór reproduktorów. Ten odpowiedni moment, to czas, kiedy nasze ślimaki zaczynają się masowo łączyć w pary. Zdjęcia poniżej przedstawiają kopulujące pary ślimaków (to tak informacyjnie dla osób, które rozpoczęły hodowlę od osesków, czyli nie przechodziły same przez reprodukcję).

zbiory reproduktorówzbiory reproduktora

jak zbierać reproduktora

 

 

Obserwacje najlepiej jest prowadzić wczesnym rankiem, kiedy na dworze jest jeszcze dość ciemno lub w porze karmienia. Chociaż zdecydowanie więcej ślimaków łączy się w nocy i pozostaje w kopulacji do rana, a dokładnie do czasu, kiedy zrobi się całkowicie jasno na dworze. Dlatego też, najlepszą porą na zbiór reproduktorów jest bardzo wczesny ranek. Jeśli przyjdziemy zbyt późno, wówczas ślimaki zakończą zaloty i pochowają się pod paśniki. Czyli, kiedy zauważymy, że na naszym polu z dnia na dzień przybywa kopulujących par, to wiemy, że nadszedł czas na zbiór reproduktorów. Mamy na to maksymalnie dwa tygodnie. Tak na prawdę im szybciej zbierzemy, tym lepiej. Po około dwóch tygodniach od masowej kopulacji na polu, nasze zapłodnione ślimaki zaczną składać jaja na polu. Kiedy natomiast ślimak zniesie jaja na polu, traci on przydatność na reproduktora. Taki ślimak może już tylko zostać zebrany, jako tucz, czyli ślimak konsumpcyjny.

kiedy zbierać reproduktoraPogoda w tym roku bardzo ułatwia nam zbiory reproduktorów. Przelotne deszcze i ciągłe zachmurzenie w ciągu dnia sprawiaj, że ślimaki nie chowają się na dzień pod paśniki, tylko dalej kopulują na wierzchu. W

ten sposób możemy dużo szybciej i sprawniej zebrać reproduktory, gdyż nie jesteśmy ograniczeni tylko do godzin przed świtem. Możemy zbierać reproduktory cały dzień. Poniżej zdjęcia zrobione w ciągu dniach, na których widać całą masę kopulujących parek.

 ile zebrać reproduktora

 

  ile potrzeba reproduktora

 bbbbbbbbbbbbbbb

Jakie ślimaki zbieramy?

Na reproduktora zbieramy wszystkie ślimaki połączone w pary, jak również ślimaki towarzyszące o podobnym wykształceniu. Prościej mówiąc, zbieramy również wszystkie ładne, wywinięte i dojrzałe ślimaki.  Zbiór reproduktora nie oznacza tylko zebrania parek. Zauważenie masowej ilości parek daje nam tylko informację, że jest to ten moment, kiedy należy zacząć zbiory. Ale zbieramy wszystkie wywinięte i dojrzałe ślimaki, gdyż one już zostały, albo za chwilę będą zapłodnione. Jeśli już są zapłodnione, to złożą nam jaja po wyjściu z hibernacji na stołach. Jeśli nie są jeszcze zapłodnione, to są na pewno dziewicze i dojrzałe, czyli idealne na rozpoczęcie reprodukcji.

Naprawdę ważne jest, aby nie przegapić momentu zbioru reproduktorów. Nie możemy czekać, gdyż wtedy zamiast reproduktorów zbierzemy tucz, który nie będzie wydajny w trakcie przyszłorocznej reprodukcji.

Ile reproduktorów należy zebrać?

Standardowo potrzebnych jest 15 kg reproduktorów na wyhodowanie jednej tony ślimaków. Jest to jednak waga ślimaków hibernowanych, a nie świeżo zebranych. Dodatkowo, należy uwzględnić ewentualne straty podczas przechowywania reproduktora. Niestety czasem zdarza się, że na skutek niewłaściwego przechowywania stracimy kilka worków. Czasami jest też tak, ze w ostatniej chwili decydujemy się powiększyć hodowlę, a tu okazuje się, że zbyt mało reproduktorów mamy odłożonych. Dlatego też, radzimy, aby zebrać po 20 kg na planowaną tonę tuczu.

Przykład, zakładając hodowlę w przyszłym roku na poziomie 10 ton, należy dziś zebrać 200 kg reproduktora.

Po zbiorze reproduktorów, już niedługo zaczniemy całkowite zbiory ślimaków na sprzedaż.

 

 

 

 

 

Jak założyć własną Hodowlę Ślimaka?

Komentarze:

Witam rozumiem że ślimak na reprodukcje musi być zebrany w parach . A dlaczego tak ? Szukam w Państwa blogu informacje o reprodukcji w tym roku i żadnej nie mogę znaleźć dlaczego tak ,?

(14 września 2017)

Tomasz

    Ślimaki zebrane w parach dają gwarancję, że zbiera Pan ślimaki, które jeszcze nie zniosły jaj na polu. Ale zbieramy nie tylko pary. Jeśli na polu ślimaki nie zaczęły jeszcze znosić masowo jaj, to możemy zbierać zarówno pary, jak i wszystkie inne dojrzałe ślimaki.
    Ten rok mieliśmy bardzo pracowity ze względu na bardzo dużą reprodukcję i budowę ślimaczarni, więc nie miałam czasu na regularne posty. Za to obiecuję nadrobić podczas kolejnej reprodukcji, będzie co pokazać.

    (17 września 2017)

    admin

Rozumiem .dziękuję za odpowiedź . A co do pokazywanie było by fajnie. ……………..

(19 września 2017)

Tomasz

Witam, chciałbym zapytać Państwa jak wygląda codzienna rutyna przy stołach roprodukcyjnych. Ile czasu poświęcają Państwo na ich obsługę dziennie? Ponadto ile godzin dziennie jest przeznaczone na wybieranie kokonów i przekładanie do inkubatorów?
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

(3 października 2017)

Dawid

    Codzienna praca polega na umyciu stołów, wymianie kubków lęgowych na nowe i nasypaniu paszy. W naszej hodowli poświęcamy na codzienną obsługę około 3 godzin (jedna osoba). Przy dobrej organizacji te czynności wykonywane są bardzo sprawnie. Natomiast wybieranie kokonów to już inny temat. Tu nie można określić dokładnego czasu, ponieważ wszystko zależy od ilości stołów i dnia. Może dla ułatwienia kalkulacji podam, że jedna osoba sprawnie wybierająca kokony, może wybrać 100 kokonów na godzinę. W mniejszych hodowlach niż nasza, powiedzmy do 10 ton, zazwyczaj jedna osoba ogarnia codzienną obsługę przy stołach i kokony. Ewentualnie w dniach szczytowych może potrzebować pomocy jeszcze jednej osoby przy kokonach.

    (5 października 2017)

    admin

Witam
Proszę o wyjaśnienie – co to znaczy „normalny tucz który nie będzie wydajny w reprodukcji?”
oraz
mam jeszcze pytanie dot. roślin wysiewanych w parku – pisze Pani, że wysiewa się również jarmuż – proszę o podanie terminu i sposobu wysiewu tej rośliny w parku oraz ilości nasion koniecznych do obsiania np. 0,5 ha (gdzie w ogóle można zakupić nasiona na taki areał)?

(5 października 2017)

danuta

Witam
ile potrzeba oseski lub kokon , na 10 tone tuczu?

(13 grudnia 2017)

Oleksandr S.

Dzień dobry,
W wielu poradnikach, forach podane jest, że na wyprodukowanie tony ślimaka potrzeba 25-30 kg reproduktora zbieranego również w takim okresie. Dlaczego Państwo stosują sporo mniejszą ilość reproduktora? Kiedy rozpoczynają Państwo reprodukcję?
Pozdrawiam.

(31 grudnia 2017)

Barbara

    Do wyhodowania jednej tony wystarcza 15 kg reproduktora. Jeśli ktoś proponuje więcej, to przypuszczam, że nie sprzedaje reproduktora i zawyża ilość dla zrekompensowania jakości. Niestety w hodowli ślimaków więcej wcale nie oznacza lepiej. Często wręcz odwrotnie. Przegęszczenie prowadzi do zwiększonej śmiertelności i słabej nośności.

    (23 stycznia 2018)

    admin

Witam mam kilka pytań, czy organizujecie jakieś szkolenia? jaka jest cena za reproduktory, czy pasze można zrobić samemu i czy do zraszania może by użyta woda z otwartych źródeł . Pozdrawiam

(18 stycznia 2018)

sebastian

    Tak, organizujemy szkolenia. Paszę można zrobić samemu, ale myślę, że w pierwszym roku lepiej użyć gotowej, sprawdzonej, a dopiero w kolejnych latach można pokusić się o eksperymenty. Wodę każdą możemy stosować, o ile nadaje się do spożycia. Jeśli są to otwarte źródła, to na pewno warto najpierw zrobić badania.

    (19 stycznia 2018)

    admin

A kiedy rozpoczynają Państwo reprodukcje ?

(4 lutego 2018)

Barbara

    Rozpoczynamy w połowie lutego.

    (5 lutego 2018)

    admin

Panie Ewa, czy muszę przygotować reproduktora do przechowywania? Umyć, wysuszyć?

(20 sierpnia 2018)

Oleg

    Tak, reproduktora trzeba przygotować na okres przechowywania w taki sam sposób, jak to robimy ze ślimakiem na sprzedaż. Czyli reproduktor musi się wypróżnić, a następnie musi zostać zasuszony i wprowadzony w stan hibernacji.

    (20 sierpnia 2018)

    admin


Dodaj komentarz