28 sierpnia 2017 Zbiór reproduktorów
Na Fermie „Mokry Dwór” nadszedł czas na zbiór reproduktorów.
Jak wygląda zbiór reproduktorów i jaką ilość należy zebrać? Oto najważniejsze pytania zadawane przez młodych hodowców.
Na początek, ważne jest, aby nie przegapić odpowiedniego momentu na zbiór reproduktorów. Ten odpowiedni moment, to czas, kiedy nasze ślimaki zaczynają się masowo łączyć w pary. Zdjęcia poniżej przedstawiają kopulujące pary ślimaków (to tak informacyjnie dla osób, które rozpoczęły hodowlę od osesków, czyli nie przechodziły same przez reprodukcję).
Obserwacje najlepiej jest prowadzić wczesnym rankiem, kiedy na dworze jest jeszcze dość ciemno lub w porze karmienia. Chociaż zdecydowanie więcej ślimaków łączy się w nocy i pozostaje w kopulacji do rana, a dokładnie do czasu, kiedy zrobi się całkowicie jasno na dworze. Dlatego też, najlepszą porą na zbiór reproduktorów jest bardzo wczesny ranek. Jeśli przyjdziemy zbyt późno, wówczas ślimaki zakończą zaloty i pochowają się pod paśniki. Czyli, kiedy zauważymy, że na naszym polu z dnia na dzień przybywa kopulujących par, to wiemy, że nadszedł czas na zbiór reproduktorów. Mamy na to maksymalnie dwa tygodnie. Tak na prawdę im szybciej zbierzemy, tym lepiej. Po około dwóch tygodniach od masowej kopulacji na polu, nasze zapłodnione ślimaki zaczną składać jaja na polu. Kiedy natomiast ślimak zniesie jaja na polu, traci on przydatność na reproduktora. Taki ślimak może już tylko zostać zebrany, jako tucz, czyli ślimak konsumpcyjny.
Pogoda w tym roku bardzo ułatwia nam zbiory reproduktorów. Przelotne deszcze i ciągłe zachmurzenie w ciągu dnia sprawiaj, że ślimaki nie chowają się na dzień pod paśniki, tylko dalej kopulują na wierzchu. W
ten sposób możemy dużo szybciej i sprawniej zebrać reproduktory, gdyż nie jesteśmy ograniczeni tylko do godzin przed świtem. Możemy zbierać reproduktory cały dzień. Poniżej zdjęcia zrobione w ciągu dniach, na których widać całą masę kopulujących parek.
bbbbbbbbbbbbbbb
Jakie ślimaki zbieramy?
Na reproduktora zbieramy wszystkie ślimaki połączone w pary, jak również ślimaki towarzyszące o podobnym wykształceniu. Prościej mówiąc, zbieramy również wszystkie ładne, wywinięte i dojrzałe ślimaki. Zbiór reproduktora nie oznacza tylko zebrania parek. Zauważenie masowej ilości parek daje nam tylko informację, że jest to ten moment, kiedy należy zacząć zbiory. Ale zbieramy wszystkie wywinięte i dojrzałe ślimaki, gdyż one już zostały, albo za chwilę będą zapłodnione. Jeśli już są zapłodnione, to złożą nam jaja po wyjściu z hibernacji na stołach. Jeśli nie są jeszcze zapłodnione, to są na pewno dziewicze i dojrzałe, czyli idealne na rozpoczęcie reprodukcji.
Naprawdę ważne jest, aby nie przegapić momentu zbioru reproduktorów. Nie możemy czekać, gdyż wtedy zamiast reproduktorów zbierzemy tucz, który nie będzie wydajny w trakcie przyszłorocznej reprodukcji.
Ile reproduktorów należy zebrać?
Standardowo potrzebnych jest 15 kg reproduktorów na wyhodowanie jednej tony ślimaków. Jest to jednak waga ślimaków hibernowanych, a nie świeżo zebranych. Dodatkowo, należy uwzględnić ewentualne straty podczas przechowywania reproduktora. Niestety czasem zdarza się, że na skutek niewłaściwego przechowywania stracimy kilka worków. Czasami jest też tak, ze w ostatniej chwili decydujemy się powiększyć hodowlę, a tu okazuje się, że zbyt mało reproduktorów mamy odłożonych. Dlatego też, radzimy, aby zebrać po 20 kg na planowaną tonę tuczu.
Przykład, zakładając hodowlę w przyszłym roku na poziomie 10 ton, należy dziś zebrać 200 kg reproduktora.
Po zbiorze reproduktorów, już niedługo zaczniemy całkowite zbiory ślimaków na sprzedaż.